60947
post-template-default,single,single-post,postid-60947,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

 

Chirurgia stomatologiczna najogólniej mówiąc jest t to ogół zabiegów, które są związane z operacyjnym leczeniem jamy ustnej oraz przyległych okolic. Nazywa się ją często chirurgią dentystyczną. Tą specjalnością zajmują się zazwyczaj chirurdzy szczękowi oraz bardziej doświadczeni stomatolodzy. Pacjenci są poddawani zabiegom z zakresu chirurgii stomatologicznej dopiero wtedy, gdy zawiodą konwencjonalne metody leczenia.

Do najczęstszych zabiegów związanych z finansowaną przez NFZ chirurgią stomatologiczną można zaliczyć: ekstrakcję, czyli usunięcie zębów, ekstrakcję zębów mądrości czy też resekcję wierzchołka korzenia (jest to odcięcie określonego fragmentu zęba oraz usunięcie z tkanki kostnej wszystkich zmian, które są objęte procesem chorobowym- jest to typowy zabieg chirurgiczny). Oprócz tego do chirurgii stomatologicznej zalicza się przeszczepy dziąsła, ekstrakcję zębów mądrości, terapię ortopedyczną złamań zębów, leczenie ropni (nagromadzenie ropy w przestrzeni tkankowej), odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, wstawianiem implantów zębowych oraz chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do założenia protezy.

W nowoczesnych klinikach zabiegi chirurgiczne wykonywane są pod mikroskopem, ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym (narkoza), zwykle bezbolesne.

Ekstrakcja zęba (wyrwanie, usunięcie) jest konieczne dopiero wówczas, gdy ząb nie zostaje zakwalifikowany do leczenia zachowawczego. Wskazaniami do wykonania tego typu zabiegu są: zaawansowana paradontoza, głębokie uszkodzenie zęba (złamanie), zaawansowany stan chorobowy. Usuwanie „ósemek” – zębów mądrości odbywa się przez dłutowanie (usunięcie zęba i zszycie rany). Zabieg jest przeprowadzany w przypadku znacznej próchnicy lub podejrzenia, że ząb będzie nieprawidłowo ustawiony w łuku zębowym bądź zabraknie dla niego miejsca. Często pacjenci skarżą się na ból zęba (w tyle szczęki), co oznacza, że ząb nie może wydostać się (wyrżnąć) na powierzchnię dziąsła. Z tego powodu również dokonuje się ekstrakcji.

No Comments

Post a Comment