62945
post-template-default,single,single-post,postid-62945,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Zapobieganie i leczenie celiakii

Zapobieganie

Według lekarzy im później następuje przestawienie niemowlęcia z karmienia tylko mlekiem matki lub przyswajalnym mlekiem w proszku na żywienie pokarmami, które zawierają produkty zbożowe, tym bardziej jelito wchodzi w kontakt z wywołującymi alergię glutenem i tym później występuje możliwość rozwinięcia się choroby.

Z tego powodu zaleca się, aby niemowlęta były jak najdłużej karmione mlekiem matki. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na celiakię, zaleca się również podawanie kaszek oraz innych pokarmów zawierających gluten, dopiero gdy dziecko skończy 2 lata.

 

Leczenie

Leczenie celiakii oparte jest przede wszystkim na diecie bezglutenowej. Konieczne jest wyeliminowanie z jadłospisu wszystkich produktów, które są otrzymywane ze zbóż. Dzięki stosowaniu diety niektóre kliniczne objawy zaczynają ustępować już po 2-3 tygodniach. Po jakichś 6-9 miesiącach ustępują zmiany śluzówkowe. Przestrzeganie diety przez całe życie skutecznie chroni przed kolejnymi nawrotami choroby.

W razie potrzeby podaje się również preparaty z żelaza, kwasu foliowego, wapnia i innych składników mineralnych. W wielu miastach znajdują się sklepy ze specjalną żywnością. Coraz częściej w piekarniach można też kupić pieczywo pozbawione glutenu.

Należy pamiętać o okresowym monitorowaniu leczenia. Przestrzeganie odpowiedniej diety, bowiem powoduje, że nie wykrywa się u osoby chorującej na celiakię charakterystycznych przeciwciał.

Ważne!!!

To, że przez dłuższy czas nie występują objawy celiakii (nawet jeśli nie przestrzega się diety) nie oznacza, że można całkowicie zrezygnować z diety bezglutenowej. Objawy mogą pojawić się dopiero w późniejszym czasie, czasami nawet po kilkuletnim spożywaniu pokarmów, które zawierają gluten. Chorobę mogą wyzwalać też czynniki, które znacznie obciążają organizm, np. ciąża lub nieżyt jelit.

No Comments

Post a Comment