66402
post-template-default,single,single-post,postid-66402,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Wskazania do leczenia

Ból kolana – wskazania do leczenia

 

Dolegliwości stawu kolanowego powinny niepokoić i skłaniać do wizyty lekarskiej, szczególnie gdy:

  • doznaliśmy silnego urazu, który spowodował ból i ograniczył ruchomość kolana,
  • odczuwamy bolesność kolana nawet bez obciążania go, słyszymy strzykanie lub trzaski w kolanie,
  • obserwujemy zniekształcenia i obrzęk stawu.

Bolesność w okolicach rzepki może świadczyć o starciu chrząstek stawowych lub zmianach zwyrodnieniowych.

Choroba zwyrodnieniowa stawu jest szczególnie niebezpieczna, może prowadzić do kalectwa. Objawy bywają ignorowane. Chory przyjmuje leki przeciwbólowe i unika konsultacji lekarskiej, tymczasem zmiany postępują, następują trwałe uszkodzenia. Schorzenie rozpoznaje się na podstawie zdjęcia RTG.

Jeśli odczuwamy ból w trakcie chodzenia oraz w momentach zginania kolan, to najprawdopodobniej nastąpiło uszkodzenie łąkotki.

Ciekawym zjawiskiem jest tzw. „uciekające kolano”, które ugina się bez udziału naszej woli (niebezpieczeństwo upadku). Przyczyną tej dolegliwości jest najpewniej niesprawność łąkotki lub naruszenie wiązadeł. W celu zdiagnozowania uszkodzeń i ustalenia ich przyczyn wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, USG, w poszczególnych przypadkach rezonans magnetyczny i artroskopię. W badaniu artroskopowym dokonuje się niewielkiego nacięcia na skórze (w obrębie stawu kolanowego), przez które wprowadza się mikrokamerę, co ułatwia obserwację wnętrza stawu. Artroskopia umożliwia wykonanie koniecznych zabiegów.
Zapobieganie

By zapobiegać urazom stawu kolanowego, wskazane są m.in. regularne ćwiczenia – gimnastyka (nie należy jednak zbytnio forsować stawu) oraz redukcja masy ciała – w przypadku osób otyłych (odciążenie stawu).

No Comments

Post a Comment