69323
post-template-default,single,single-post,postid-69323,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Azotyny w moczu

Przeczytane w internecie o azotynach w moczu

 

Wielu internautów na forach internetowych, szuka odpowiedzi na pytanie, co to są azotyny, azotyny w moczu i co oznaczają.

 

Jak dowiadujemy się od ”Jacka 773”, Azotyny w moczu świadczą o zakażeniu bakteryjnym układu moczowego. Bakterie odpowiedzialne za ten proces to głównie E. coli lub inne Gram ujemne.

 

Zdaniem forumowicza „Manfreda”, obecność azotynów w moczu jest bezpośrednim dowodem na działalność bakterii. Podczas swojej przemiany materii zmieniają one azotany na azotyny, których poziom w moczu wtedy gwałtownie rośnie. Dotyczy to głownie bakterii Gramm ujemnych z rodziny Enterobacteriaceae.

 

Jak napisała „Irenka23”, teoretycznie obecność azotynów w moczu może być też wynikiem niektórych zatruć pokarmowych, ale brak odpowiedniego wywiadu w tym kierunku pozwala na pominięcie tej możliwości.

 

Forumowicz „Piotr”, postarał się napisać odrobinę więcej na temat azotynów w moczu, a mianowicie, jak napisał badanie moczu na obecność azotynów ma na celu wychwycenie obecności w moczu bakterii (czyli infekcji dróg moczowych).

 

Infekcję można ponoć wykazać na trzy podstawowe sposoby:

  • obecność w moczu leukocytów (=białych krwinek) jest pośrednim dowodem na proces zapalny, najczęściej pochodzenia infekcyjnego.

  • posiew – jest bezpośrednim sposobem wykazania bakterii w moczu. Hoduje się je na specjalnych podłożach i obserwuje wzrost kolonii.

  • obecność azotynów – jest bezpośrednim dowodem na działalność bakterii.
    Podczas swojej przemiany materii zmieniają one azotany na azotyny, których poziom w moczu wtedy rośnie. Dotyczy to przede wszystkim bakterii Gramm ujemnych z rodziny Enterobacteriaceae (należy do nich m.in. E.Coli).

  • Bakterie Gramm ujemne to takie, które barwią się na czerwono przy zastosowaniu pewnej standardowej metody. Gramm dodatnie barwią się przy tej metodzie na fioletowo. Wynika to z różnic w budowie ściany komórkowej. – ale to tak na marginesie.

  • Teoretycznie obecność azotynów w moczu może być też wynikiem niektórych zatruć, ale brak odpowiedniego wywiadu w tym kierunku pozwala na pominięcie tej możliwości.

No Comments

Post a Comment