60059
post-template-default,single,single-post,postid-60059,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Regularne badania

Regularne badania

Obowiązkiem każdej przyszłej matki jest wykonywanie regularnych badań. Nie robienie ich, jest wyrokiem dla przyszłego dziecka, ale także dla matki. Może nawet prowadzić do poronienia.

W okresie ciąży dość często dochodzi do zakażeń pochwy i są one skutkiem zmian hormonalnych zmieniających pH na zasadowe. Skutkiem tego jest pojawianie się infekcji grzybiczych oraz bakteryjnych. Dlatego bardzo ważne jest zachowywanie odpowiedniej higieny. Woda wraz z bakteriami może przedostawać się do pochwy oraz szyjki macicy, powodując zakażenie i przyczyniając się do zagrożenia rozwijającego się płodu.  Nie wskazane jest używanie wszelkich myjek, gąbek, będących siedliskiem bakterii.

Opis kilku z ważniejszych badań.

  1. Grupa krwi i czynnik Rh – należy nosić ze sobą oryginał badania i w razie potrzeby transfuzji krwi. Potrzebne badanie mające na celu wyeliminowanie konfliktu serologicznego, a gdy już to jest nieuniknione, zastosować przeciwciała, chroniące maleństwo przed niebezpiecznymi powikłaniami.

  2. HBs – jest testem na nosicielstwo zapalenia  wątroby typu B. W przypadku dodatniego, zaraz po urodzeniu lekarze podadzą dziecku immunoglobulinę, by uniknąć zakażenia.

  3. Morfologia – przyczynia się do wykluczania anemii oraz innych infekcji. Gdy mamy do czynienia  z niskim poziomem hemoglobiny specjalista zaleca stosowanie środków wielowitaminowych czy samego żelaza.

  4. Mocz – wynik analizy pozwala na stwierdzenie czy nerki pracują odpowiednio i czy nie ma zapalenia układu moczowego.

  5. WR – badanie przyczyniające się do wykrycia kiły. Jest dwa razy wykonywane w czasie trwania ciąży . Ostatni wynik zazwyczaj bierzemy ze sobą na czas porodu.

  6. Glukoza – badanie krwi umożliwia wykrycie cukrzycy u ciężarnej, niosącej groźne następstwa.

  7. Cytologia i posiew – cytologia jest badaniem mającym na celu wykrycie nowotworu oraz nieprawidłowości w wyglądzie komórek. Posiew natomiast pomaga w ocenie stanu bakteriologicznego pochwy oraz szyjki macicy.

  8. KTG – za jego pomocą można kontrolować pracę serca dziecka oraz skurcze macicy. Zazwyczaj badanie trwa 15 minut i polega na zakładaniu specjalnych pasów z czujnikami.

  9. Badanie USG – jest to badanie bezpieczne dla dziecka oraz matki. Polega na badaniu specjalną sondą, w ten sposób podglądamy dziecko. Może ono wyłapać nieprawidłowości w rozwoju maleństwa. Za pomocą badania USG w pierwszym trymestrze ciąży możemy poznać datę kiedy nasze maleństwo przyjdzie na świat oraz wszelkie nieprawidłowości w budowie macicy. Lekarz sprawdza czynność serca płodu, stan kosmówki, przekształcającej się później w łożysko itd.

  10. Test PAPP-A – jest oceną biochemiczną parametrów krwi matki oraz parametrów ultrasonograficznych płodu. Badanie przewlekłe w kierunku zespołu Downa.

Oraz inne.

 

No Comments

Post a Comment