57226
post-template-default,single,single-post,postid-57226,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Astygmatyzm

Astygmatyzm, określany także jako niezborność rogówki, to wada wzroku powodowana najczęściej skrzywieniem (krzywizną) rogówki, przejawiająca się zniekształceniem widzenia, nieostrością. Soczewka i rogówka nieprawidłowo koncentrują światło w sferze siatkówki, promienie świetlne niewłaściwie się załamują. Obraz, widziany przez osobę, będzie niewyraźny, rozmazany w jednym kierunku, niedokładny.

Astygmatyzm może być wadą wrodzoną lub nabytą wskutek urazów, w związku z tym rozróżnia się astygmatyzm regularny i nieregularny: regularny jest zwykle wadą wrodzoną – dziedziczoną, przyczyną jest niewłaściwie zakrzywiona rogówka, natomiast astygmatyzm  nieregularny wiąże się z dodatkową nierównością na powierzchni rogówki, powstałą na skutek uszkodzenia tej części oka (blizny, wypukłość rogówki).

Nieleczony astygmatyzm objawia się bólami głowy, zniekształceniem lub zamgleniem widzianego obrazu. Kontury przedmiotów wydają się nieostre, obraz rozmywa się. Dzieci cierpiące na astygmatyzm zwykle mrużą lub pocierają oczy, siadają blisko telewizora, przekrzywiają głowę podczas oglądania telewizji – celem lepszego widzenia, ponadto mogą uskarżać się na bóle głowy i oczu, niechętnie czytają i piszą.

Astygmatyzm może występować równolegle z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, może być wysoki, średni lub niski: wysoki – od  –3 dioptrii (dioptria – miara układu optycznego), bardzo wysoki – powyżej 3 dioptrii, średni – od 1-2 dioptrii, niski – do 1 dioptrii.

 

No Comments

Post a Comment