62888
post-template-default,single,single-post,postid-62888,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie astmy

Leczenie astmy

Chorobę rozpoznaje lekarz w oparciu o wskazane przez pacjenta objawy oraz na podstawie specjalistycznych badań:

  • ocena funkcji układu oddechowego,
  • badanie kurczliwości (zwężenia) oskrzeli (test z substancją wziewną wywołującą skurcz tego narządu).

Duży problem stanowi zdiagnozowanie małych dzieci, u których astma może być mylona z różnymi schorzeniami wirusowymi. Wtedy symptomy (np. kaszel) przypisuje się innym infekcjom. Niektórzy specjaliści stosują leczenie przeciwastmatyczne, którego skuteczność utwierdza lekarza w diagnozie.

Celem podjętej kuracji jest złagodzenie objawów choroby, umożliwienie normalnego funkcjonowania, m. in. w sensie kształcenia i pracy zawodowej.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się preparaty rozszerzające drogi oddechowe i oskrzela oraz leki przeciwdziałające duszności (przerywające ataki).

Czasami choroba ma łagodny przebieg, ale w wybranych przypadkach pacjenci wymagają hospitalizacji. Napady duszności likwiduje się za pomocą inhalacji z użyciem leku oddziałującego na oskrzela, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zaaplikowanie środka dożylnie.

Ważne, by pacjent nauczył się samodzielnie kontrolować chorobę oraz potrafił zapobiegać objawom.

Schorzenie w formie łagodnej niekiedy samoistnie ustępuje, ewentualnie symptomy znikają na kilka lat (stadium remisji) lub dolegliwości przestają być odczuwalne po podaniu leku.

Profilaktyka opiera się na dążeniu do unikania częstych kontaktów z alergenami. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe w realizacji, np. jeśli alergenem jest sierść zwierząt, nie powinno się trzymać ich w domu.

No Comments

Post a Comment