58015
post-template-default,single,single-post,postid-58015,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Zabieg i przygotowanie do zabiegu

Artroskopia polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu (przez minimalne nacięcia tkanek w obrębie stawu ok. 5mm) specjalnego przyrządu optycznego – artroskopu zbudowanego z cienkiej metalowej rurki i światłowodu umożliwiającego obejrzenie wnętrza danego miejsca i podjęcie ewentualnego leczenia. Obraz rzutowany jest na monitor. Tę część badania nazywa się artroskopią diagnostyczną i może być wstępem do przeprowadzenia leczenia np. zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez usunięcie przyczyn – w obrębie danego stawu. Wówczas stosowane są dodatkowe narzędzia chirurgiczne. Zabieg trwa w granicach 30 – 60 minut, tuż po nim nacięcia są opatrywane, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Blizny po artroskopii są prawie niezauważalne. Ból w pierwszych godzinach po operacji jest niewielki, a środki przeciwbólowe pozwalają o nim zapomnieć. Stan pacjenta poprawia się i nie powoduje większego dyskomfortu. Lekarz informuje czy rehabilitacja jest konieczna i czy pacjent powinien wykonywać ćwiczenia usprawniające i jakie.
Do zabiegu pacjent powinien być na czczo, wcześniej, podczas rozmowy z anestezjolgiem ustalany jest typ znieczulenia, w przypadku wątpliwości lekarz ma prawo zlecić badania pomocnicze, które umożliwią mu podjęcie decyzji co do rodzaju znieczulenia. Artroskopię wykonuje się w pozycji leżącej, odpowiedniej do tego badania. Skóra w miejscu przeznaczonym do zabiegu jest dezynfekowana i obłożona specjalnymi serwetami chirurgicznymi. By nie powodować nasilonego krwawienia lekarz może założyć opaskę uciskową powyżej stawu.

No Comments

Post a Comment