59078
post-template-default,single,single-post,postid-59078,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przyczyny arachnofobii

Teoria behawiorystyczna: np. jeśli ktoś był straszony pająkiem w dzieciństwie w następnych latach swojego życia zaczyna uważać pająki za duże niebezpieczeństwo i takie przekonanie się w nim utwierdza  oraz wywołuje paniczny lęk.

Teorie psychologiczne biorące pod uwagę podświadome zachowania proponują następujące przyczyny:

Lęk przed pająkami może wynikać z tzw. przeniesienia agresji. Jeśli ktoś uważa pająka za agresywnego, może być widoczne tutaj przeniesienie swojej wypartej z podświadomości agresji na pająka. Wynika z tego, że jeśli nasza własna agresja budzi lęk, to pająk na którego została ona przeniesiona również budzi lęk.

Istnieje możliwość, że jeśli ktoś uważa pająka za coś wstrętnego, odrażającego, kosmatego i brudnego, to ten pająk jest jakby projekcją analnych skłonności tej osoby.

Ostatnia hipoteza mówi, że jeśli ktoś widzi w pająku aktywnego, dominującego, niezależnego i agresywnego samca, to to sugeruje, że ta osoba w zachowaniu pająka widzi projekcję swoich przeżyć z etapu edypalnego.

W psychologii ewolucyjnej przyjmuje się,że lęk przed pająkami jest genetycznie w nas zakorzeniony, ponieważ kiedy miało to na celu przetrwanie organizmu, czyli unikanie kontaktów z jadowitymi zwierzętami.

 

No Comments

Post a Comment