60855
post-template-default,single,single-post,postid-60855,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Problemy z aparatem stałym

Problemy z aparatem stałym

 

Jeśli aparat sprawia kłopoty lub wywołuje dyskomfort, w większości przypadków, pacjent jest w stanie sam sobie z nimi poradzić. Przykładowo, zdarza się, że drut wystający z aparatu drażni śluzówkę. Jeśli kontakt z lekarzem nie jest możliwy, można przyciąć drut samemu za pomocą cążek, zachowując przy tym dużą ostrożność. Jeśli w aparacie dojdzie do odklejenia zamka, można poprawić tę niedoskonałość podczas najbliższej wizyty u ortodonty. Gdy zaś jesteśmy niecierpliwi, można odplątać pierścień i zdjąć go z aparatu. Błędnie założony element aparatu może powodować otarcia na śluzówce. Wówczas wskazane jest stosowanie specjalnego wosku, by temu zapobiec, a otarcia należy przemyć wodą utlenioną i nałożyć odpowiedni żel do jamy ustnej. Jedzenie niektórych pokarmów, zwłaszcza tych, które zawierają barwniki, może być przyczyną przebarwień na ligaturze. Co prawda, jest to element, który można wymienić, jednak warto wiedzieć, czego należy unikać by wygląd aparatu pozostał estetyczny. Powinno się zatem unikać kolorowych napojów, takich jak wino, kawa, cola, niektórych owoców i warzyw, jak buraki, jagody, czarne porzeczki, oraz barwionych słodyczy i sosów. Należy również wykluczyć z diety twarde produkty, które mogłyby odkształcić aparat. Dlatego tak ważna jest profilaktyka stanu uzębienia, a zwłaszcza uzębienia poddawanego korekcie ortodontycznej.

Należy pamiętać, że w razie niepewności co do uszkodzenia aparatu, powinno się to skonsultować ze specjalistą. Samodzielna próba naprawy, może wpłynąć raczej na pogorszenie jego jakości. W rezultacie, aparat może jeszcze bardziej zaszkodzić zębom, niż je wyleczyć.

No Comments

Post a Comment