61081
post-template-default,single,single-post,postid-61081,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie wady zgryzu

Leczenie wady zgryzu

 

Wady zgryzu dzieli się na nabyte i wrodzone. Są spowodowane odchyleniami w ustawieniu zębów oraz zniekształceniami łuków zębowych oraz szczęk. Dosyć często wiąże się to ze zmianami rysów twarzy. Wyróżniamy następujące wady zgryzu:

Zgryz otwarty: Zęby żuchwy nie schodzą się z zębami szczęki górnej.

Zgryz głęboki: Zęby przednie górne prawie całkowicie pokrywają zęby przednie dolne, które nagryzają na podniebienie.

Tyłozgryz: Zęby dolne lub żuchwa są cofnięte w stosunku do zębów górnych, które mogą być wychylone do przodu i wystawać spod górnej wargi.

Przodozgryz: W przeciwieństwie do stanu prawidłowego, zęby szczęki dolnej znajdują się przed zębami górnymi. Siekacze górne nagryzają na siekacze dolne od strony języka i wyważają je od przodu.

Istnieją proste metody, które pomogą zapobiec wykształceniu się wad zgryzu u malucha. W wieku niemowlęcym zaleca się karmienie dziecka piersią i układanie go do snu w prawidłowej pozycji. Rodzice nie powinni dopuścić do wytworzenia szkodliwych nawyków i nauczyć dziecko jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Poza tym najlepiej zrezygnować ze smoczka, a jeżeli już dziecko go używa to należy odzwyczaić je od niego przed ukończeniem pierwszego roku życia. Należy także zwrócić uwagę aby dziecko nie ssało kciuka.

Ponieważ w stomatologii, tak jak w innych dziedzinach medycyny łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, należy zgłaszać się do dentysty 2 razy do roku, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości. Niektóre dolegliwości, poza skrzywieniem zębów, są często trudne do uchwycenia przez osobę, która nie jest specjalistą. Jeśli zauważymy, że zęby dziecka mają nieprawidłowy kształt, wizyta u ortodonty będzie konieczna, by jak najwcześniej zniwelować pogarszanie się wady przez użycie aparatu.

No Comments

Post a Comment