58031
post-template-default,single,single-post,postid-58031,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Czym jest analiza kolorystyczna?

Już w roku 1810, niemiecki filozof Johann Wolfgang von Goethe opublikował pracę, którą nazwał „Teorią kolorów”. Wprawdzie nie miała ona nic wspólnego ze stosowaniem barw w odniesieniu do stylu ubioru, czy ich wpływu na podkreślenie karnacji, ale okazała się punktem odniesienia dla następnych prób analizy kolorystycznej. Minął ponad wiek, kiedy to dwoje niemieckich artystów, stosujących w swych dziełach symultaniczne kontrasty, Johannes Itten oraz Josef Albers, opublikowało swe prace na temat wzajemnego stosunku barw (Itten – „Sztuka koloru” w 1961 r., Albers – „Interakcje kolorystyczne”, w 1963 r.). W swojej pracy, Itten zaproponował relację, jaka zachodzi pomiędzy kolorystyką czterech pór roku, a czterema grupami naturalnie zharmonizowanych ze sobą barw. W latach 80. XX wieku,  w Stanach Zjednoczonych pojawiła się książka „Color Me Beautiful”, autorstwa Carole Jackson. Lektura ta, bardzo szybko stała się bestsellerem na przodującym wówczas rynku popkultury. Jackson, opisała w niej, w jaki sposób przy pomocy kolorów, określić, jaką porą roku jesteśmy. System którym posłużyła się autorka,  dla każdej jej czytelniczek, okazał się pomocny w ustaleniu swoich 30 osobistych barw.

Uznaje się, że analiza kolorystyczna stanowi znakomitą drogę ku budowaniu pewności siebie, a tym samym stanowi punkt wyjścia dla zapewnienia sobie osobistego sukcesu. Co więcej, nie tylko kobiety, ale i mężczyźni powinni uciec się do niej, by móc właściwie posługiwać się swoim wizerunkiem. Ustalenie swojej osobistej gamy kolorystycznej jest jedną z najłatwiejszych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić, by wyglądać i czuć się lepiej. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Europie stwierdziły, że kolory mają wpływ nie tylko na naszą aparycję, ale potrafią determinować nawet sposób w jaki się zachowujemy, kontaktujemy z innymi, co i jak myślimy, wręcz jak spożywamy posiłki. 

Wiedza o kolorach z pewnością jest przydatna, kiedy zastanawiamy się jaki strój wybrać, jak się umalować, by makijaż podkreślał koloryt naszej karnacji, jak zafarbować włosy, czy w szerszym znaczeniu, jakie zakupić meble, czy też, na jaki kolor samochodu się zdecydować.

No Comments

Post a Comment