57539
post-template-default,single,single-post,postid-57539,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie akupunkturą

Leczenie akupunkturą

 

Często stawiamy sobie pytanie, kiedy powinniśmy zastosować akupunkturę. Jak w każdej metodzie są wskazania i przeciwwskazania. Długo można było by wymieniać dolegliwości, od których nakłuwanie może nas uwolnić lub chociażby zminimalizować. Do najbardziej popularnych zaliczamy:

  • Wszelkiego rodzaju nerwice i choroby układu nerwowego typu porażenia, niedowłady, bóle głowy nerwobóle.
  • Choroby narządów ruchu, jak np. przewlekłe mięśniobóle, dyskopatie.
  • Choroby laryngologiczne, czyli uszu, nosa i gardła, np. niedosłuch, głuchota, przewlekłe zapalenie zatok.
  • Choroby wewnętrzne, takie jak astma, nadciśnienie, wrzody.
  • Choroby ginekologiczne,  a zwłaszcza nieregularne krwawienia, bolesne i długie miesiączki, wymioty ciężarnych.
  • Choroby oczu,  a przede wszystkim zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego.
  • Leczenie nałogów, głównie palenie tytoniu i picie alkoholu.
  • Wszelkie choroby z zakresu medycyny sportowej, takie jak trema, wszelkie urazy itp.

To oczywiście tylko niektóre dolegliwości, które można leczyć przy pomocy akupunktury. Niemożliwym jest wszystkie wymienić. Warto jednak zdać sobie sprawę  z faktu, że nawet najmniejsze, dokuczliwe ze względu na przewlekłość bóle, rany, uciski, krwawienia można zniwelować lub ograniczyć do minimum przy pomocy nakłuwania. Trzeba tylko nieco odwagi, aby przezwyciężyć opory wewnętrzne. Biorą się one stąd, że jakoś łatwiej nam uwierzyć w medycynę konwencjonalną,  czyli preparaty, tabletki, operacje itp., aniżeli w ziołolecznictwo. Często nie rozumiemy i  jednego i drugiego, a z dwojga złego decydujemy się na nierzadko drastyczne medyczne środki. Czemu tak się dzieje? Być może dlatego, że nie chcemy docenić mądrości pierwotnych, instynktu naturalnego, roli życia w harmonii z przyrodą. Wydaje nam się, że to co powstaje w laboratoriach daje nam jakąkolwiek gwarancję powodzenia. Nie można negować żadnego sposobu leczenia, jednak każdy sam powinien zdecydować, co dla niego najlepsze. Nie ma dwóch takich samych organizmów i charakterów ludzkich, dlatego i każda indywidualna decyzja jest niepowtarzalna.

Wymienione zostały wskazania, więc nie można pominąć też przeciwwskazań. Zgodnie z medycyną chińską, iż we wszystkim potrzebna jest równowaga, również i między energią dodatnią i ujemną. Można zatem wymienić 5 podstawowych przeciwwskazań do stosowania akupunktury:

  • Choroby nowotworowe
  • Choroby serca, a zwłaszcza u osób z wszczepionym rozrusznikiem
  • Hemofilia
  • Choroby psychiczne
  • Choroby zapalne skóry

 

Oprócz podstawowych jest też kilka dodatkowych, względnych przyczyn. Wśród nich znajdują się:

  • Miesiączka,  a zwłaszcza pierwsze dni
  • Wyczerpanie fizyczne, bądź psychiczne
  • Upojenie alkoholowe
  • Silne podniecenie psychiczne
  • Ciąża
  • Złe warunki atmosferyczne, takie jak sztormy, skrajne mrozy i upały,  a nawet pełnia księżyca.

Niektóre z przyczyn mogą śmieszyć lub wydawać się nieistotne. Należy jednak pamiętać, że nasi przodkowie byli wspaniałymi obserwatorami. Rytm dnia starali się dostosować do rytmu przyrody. Stanowili jedną całość, uzupełniając się wzajemnie. Współczesność i postęp cywilizacyjny naruszyły odwieczny porządek, co przyczyniło się do pewnego zamieszania w przyrodzie. Coraz częściej jednak jesteśmy świadomi popełniania błędów i staramy się je minimalizować. Dlatego też chętniej sięgamy po dary natury i proste rozwiązania, a także metody jak najmniej inwazyjne.

Wiemy już co leczyć, ale nie wiemy jak i na co powinniśmy się przygotować. Wizyta u akupunkturzysty trwa przeciętnie około godziny. Rozpoczyna się zwykle wywiadem ustnym z pacjentem, obserwowaniem jego ruchów i zachowań. Ogląda się także język pacjenta. Po udanej obserwacji i zdiagnozowaniu akupunkturzysta przystępuje do leczenia. Polega ono na wkłuwaniu bardzo cienkich igieł w odpowiednie punkty na ciele. Proces trwa od kilku do kilkunastu minut. Ilość igieł i czas nakłuwania zależą od dolegliwości oraz stylu pracy akupunkturzysty. Zazwyczaj są to igły o długości jednego do kilku centymetrów i grubości 0,15- 0,45 mm. Mają one ostre zakończenia, aby dobrze przebijały tkanki. Podczas zabiegu pacjenci zwykle odczuwają delikatne mrowienie, co jest oznaką, że igła została wbita właściwie. Igły są sterylizowane, choć coraz częściej używa się igieł jednorazowych. Często nakłuwanie jest wspomagane innymi zabiegami, wykonywanymi przez akupunkturzystę. Mogą to być: masowanie, ugniatanie, delikatna stymulacja prądem elektrycznym itp. Efekty terapii występują zazwyczaj krótko po zabiegu. W zależności od schorzenia zabiegi należy powtarzać od kilku do kilkudziesięciu razy. Im bardziej poważna choroba, tym dłuższe leczenie. Warto o tym pamiętać, aby nie zniechęcać się po pierwszym zabiegu.

No Comments

Post a Comment