67803
post-template-default,single,single-post,postid-67803,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Jeżeli chory znajdzie się w szpitalu po udarze mózgu, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie rehabilitacyjne. Terapia po afazji poudarowej jest na ogół pomyślna tzw. w u większość pacjentów następuje poprawa mowy i czynności ruchowych. Praca nad powrotem do zdrowia jest bardzo długa i żmudna – jednak systematyczność i zaparcie dają duże efekty. Potrzebne jest przede wszystkim zaangażowanie grupy specjalistów i samego pacjenta oraz jego najbliższych.

Reedukacja mowy rozpoczyna się w szpitalu, gdzie neurologopeda dokonuje badania neurolingwistycznego. Dzięki temu wiadomo z jakim rodzajem afazji mamy do czynienia oraz jaki ośrodek mowy został uszkodzony.

Pacjenci cierpiący na afazję, po urazie mózgu przez jakiś czas są hospitalizowani. Po wyjściu ze szpitala chorzy wymagają dalszego leczenia. Najlepiej jest w tym wypadku skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pomoże w odnalezieniu odpowiedniego specjalisty. W większości przypadków afazji będzie to logopeda. Czas trwania rehabilitacji u logopedy zależy w dużej mierze od tego jaka jest pomoc rodziny w wspieraniu pacjenta oraz od samego chorego – jego samozaparcia i chęci powrotu do zdrowia.

Należy pamiętać, że chory na afazję ma takie same zdolności intelektualne jak przez udarem (wypadkiem). Często w czasie rozwoju afazji następuje nagła poprawa.

Obecnie pierwszorzędną metodą kuracji zaburzeń afatycznych jest konwencjonalna terapia mowy oraz języka. Pomimo wszystko skuteczność tej terapii nie została wyczerpująco oceniona. Afazję można też leczyć farmakologicznie. Uzasadnieniem użycia leków w leczeniu tejże choroby opiera się na dwóch czynnikach. Farmaceutyki, takie jak dekstroamfetamina, usprawniają podtrzymywania uwagi oraz pomagają w uczeniu się i ćwiczeniu pamięci. Nauka jest istotnym elementem w nabywaniu nowych czynników poznawczych, czyli w leczeniu afazji. Drugi czynnik to efekty badań laboratoryjnych i klinicznych, z których wynika, że farmakoterapia przywraca w dużej części czynności metaboliczne w strefie otaczającej miejsce uszkodzone przez udar.

No Comments

Post a Comment