58745
post-template-default,single,single-post,postid-58745,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Charakterystyka dziecka z ADHD

Charakterystyka dziecka z ADHD

ADHD- czym jest ten tajemniczy skrót? Angielska nazwa tego schorzenia brzmi: Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Po polsku brzmi to następująco: Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej. Co to jest i czym się to przejawia? Najlepiej tę chorobę obrazują małe głośno krzyczące i rozbiegane dzieci.

Nie każde dziecko ma ADHD, ale te, które je mają bardzo się wyróżniają pod względem zachowania. Wielu ludzi niestety nie uważa zespołu ADHD za chorobę, tylko za błąd wychowawczy rodziców. Jednak rodzice często nie są w stanie zapanować nad takim dzieckiem.

Wyróżnia się dwie odmiany tego zaburzenia: typowe ADHD w którym oprócz nadpobudliwości ruchowej występują jeszcze zaburzenia uwagi. Dlatego często to schorzenie nazywa się zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi albo zaburzeniami hiperkinetycznymi.

Drugą odmianą tych zaburzeń jest ADD, tylko, że w tym wypadku nie jest widoczna nadpobudliwość ruchowa. W tym zaburzeniu występują głównie zaburzenia uwagi.
Diagnoza

Nie można zdiagnozować tego zespołu w pierwszych latach życia dziecka. Można zaobserwować jednak objawy, które mogą wskazywać później na rozwój tego schorzenia. Jednak trzeba brać pod uwagę też fakt, że nawet 35% osób może mieć objawy charakterystyczne dla zespołu Aspergera.

Do typowych symptomów wskazujących na ADHD należy zaliczyć: wzmożoną aktywność ruchową, ataki kolki, przyśpieszony lub opóźniony rozwój mowy, trudności w siedzeniu przez dłuższy czas w jednej pozycji, trudności w utrzymaniu uwagi na danym obiekcie przez dłuższy czas, nadmierna impulsywność i gadatliwość.

Aby pomóc dziecku z ADHD należy poddać je serii badań psychologicznych, np. testowi na inteligencję, ocenie opanowania podstawowych pięciu umiejętności takich jak: czytanie, pisanie, mówienie, liczenie, literowanie. Dopiero po dokładnych badaniach można sklasyfikować stopień zaburzeń i dobrać odpowiednią terapię dla dziecka.

 

Charakterystyka dziecka z ADHD

Dziecko z zespołem ADHD nie ma wspaniałego życia. Nie może w żaden sposób kontrolować siebie, swojego zachowania. Często działa nieświadomie. pod wpływem impulsów. Nie może się skoncentrować na niczym przez dłuższy czas. Powoduje to wiele problemów, szczególnie w szkole. Takie dziecko nie może wytrzymać spokojnie i grzecznie 45 minut. Musi być w ciągłym ruchu, łatwo się rozprasza i jeszcze łatwiej zmienia obiekt swojego krótkiego zainteresowania.

Takie dzieci z powodu swojej ruchliwości, krzykliwości są karane, ponieważ jeszcze wiele osób nie wie czym jest ADHD. Bardzo duża liczba ludzi twierdzi, że jest to wina złego wychowania i braku dyscypliny. Dzieci z ADHD w „napadzie” nie kontrolują swojego zachowania, emocji, głosu. Często się szarpią, bardzo głośno krzyczą, biją siebie i innych. W tych momentach może się zdarzyć, że dziecko coś zbije, zniszczy, a ono samo się porani. Nie powinno się karać takiego dziecka, ponieważ czuje się ono jeszcze bardziej pokrzywdzone, bo wie, że jest niesłusznie karane.

 

Przyczyny ADHD

Przyczyn zespołu ADHD u dzieci jest kilka. Najważniejszą przyczyną rozwoju ADHD jest podłoże genetyczne. Jeśli w rodzinie dziecka występowały już objawy tego zaburzenia, to bardziej prawdopodobne jest, że dziecko również będzie na to chorować.

Innymi głównymi przyczynami są: niedotlenienie w czasie porodu, uszkodzenie centralnego układu nerwowego. ADHD może się również rozwinąć jako forma obronna, jeśli dziecko było wychowywane bez jakichkolwiek zasad i konsekwencji lub jeśli zostało ofiarą przemocy, np. maltretowania.

No Comments

Post a Comment