62159
post-template-default,single,single-post,postid-62159,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

36 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży


W 36 tygodniu ciąży
twoje dziecko waży ok. 3 kg, a górna część macicy przenosi się wyżej, aż pod żebra. Z tego powodu, możesz czasami odczuwać problemy z oddychaniem i poczuć jak maluch szturcha cię nóżkami (jest on już wtedy ustawiony główką w dół). Niedługo poczujesz się lepiej, ponieważ jego położenie będzie powoli zniżać się, aż do kanału rodnego. Twoja ciąża zbliża się ku końcowi, dlatego w 36 tygodniu powinnaś mieć przygotowany plan rodzenia oraz omówić z lekarzem dotyczące porodu istotne kwestie.

Jako, że kości czaszki dziecka w zasadzie nie są jeszcze kośćmi, ale ciemiączkami, zachodzą na siebie w czasie, gdy jego główka jest wewnątrz miednicy. Jest to proces bardzo sprzyjający ci podczas porodu, a jeśli po urodzeniu główka malucha będzie nieco zniekształcona, nie martw się, ponieważ nie minie dużo czasu, aż znów będzie miała zaokrąglony kształt.

Choć twoje dziecko nadal rośnie i rozwija się wewnątrz macicy, nie ma na tyle miejsca, by móc się w niej swobodnie poruszać, stąd jego ruchy pod koniec ciąży będą ograniczone. W 39 tygodniu ciąży, wszystkie jego narządy wewnętrzne, jak i płuca są już w ostatecznie wykształcone. Także szyjka macicy jest już w pełni dojrzała, dlatego przez jej nacisk na pęcherz, będziesz odczuwać potrzebę częstego oddawania moczu.

Zapowiadana data porodu zbliża się dużymi krokami, lecz mimo to, dziecko może urodzić się nieco wcześniej. Charakterystyczne objawy porodu, jakie mogą pojawić się już w 39 tygodniu, to silne skurcze, odejście czopa śluzowego i wyciek wód płodowych. Jeśli skurcze te są nieregularne i niebolesne nadal są to skurcze Braxtona Hicksa, mogące być mylnie uznane, za porodowe. Niemniej jednak w tym czasie powinnaś je śledzić ze specjalną starannością.

No Comments

Post a Comment