68876
post-template-default,single,single-post,postid-68876,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

MARKETING POLITYCZNY

 

MARKETING POLITYCZNY

Początek marketingu politycznego znajdujemy Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam większość partii politycznych w szybkim tempie zorientowało się jak pomocna może okazać się ta metoda komunikacji na płaszczyźnie politycznej. Z biegiem czasu zaczęło ją stosować coraz więcej ugrupowań. Pojawiały się osoby zajmujące się nie tylko reklamą polityczną, ale także kreowaniem wizerunku politycznego.

Tym właśnie sposobem marketing polityczny został nieodzownym elementem przeprowadzanych kampanii wyborczych. Taka czynność pozwala na prezentacje indywidualnych polityków jak i partii politycznych nie tylko na ekranach telewizorów, ale także w internecie czy innych formach masowego przekazu. Jeśli chodzi o telewizję to często jest tak, że wystąpienia publiczne mają miejsce “na żywo”, a wtedy o wpadkę nie jest trudno. W efekcie bywa, że początkowo niewiele znacząca gafa może odbić się na wizerunku polityka czy partii bardzo negatywnie.

 width=

Marketing polityczny oferuje zainteresowanym ogromny wachlarz rozwiązań dotyczących wypromowania siebie lub swojej partii. Kluczowymi metodami są bez wątpienia reklamy audytywne i audiowizualne. Przejawiają się one pod postacią różnego rodzaju wystąpień i u dziale w programach telewizyjnych, spotach reklamowych czy audycjach radiowych. Może to się odbywać także poprzez udzielanie wywiadów na łamach prasy, w telewizji, internecie czy też w radiu. Wykorzystywane są także plakaty lub bilbordy z wizerunkiem kandydatów, listy kierowane do wyborców, ulotki dotyczące osiągnięć i zamiarów danego kandydata czy też partii oraz broszury, które zawierają ogólne informacje o kandydujących.

Ponad to, w internecie masowo tworzone są strony www i blogi polityczne służące do uzyskania jak największego rozgłosu. Służy temu również zakładanie profilów na portalach społecznościowych, których jest coraz więcej oraz mailing, który nieraz okazuje się bardzo pomocny.

 width=

Warto się zastanowić czy marketing polityczny służy politykom. I tak i nie. Jeśli ta metoda wspomagająca wypromowanie, jest właściwie stosowana to faktycznie jest tak, że politycy uzyskują zamierzone cele jeśli chodzi o uzyskanie rozgłosu. Natomiast jeśli kandydaci nadużywają metod marketingu politycznego, co bardzo często się zdarza, może to przynieść im nieoczekiwane, negatywne skutki. Z jednej strony duża część odbiorców jest rozdrażniona ciągłym pojawianiem się reklam politycznych podczas przeglądania stron internetowych. Nasilenie się tego procesu jest bardzo widoczne tuż przed rozpoczęciem się wyborów.

Patrząc jednak na to wszystko z innej perspektywy, można stwierdzić, że taka procedura może być odbierana w pozytywnym kontekście. Może być swojego rodzaju wskazówką czy znakiem dla wyborców, który ukazuje informację o tym, że kandydat jest nowoczesny, posiada pewne rozeznanie w obrębie rozwoju techniki. Zatem ciężko jest tak naprawdę stwierdzić, który z przeprowadzanych zabiegów marketingowych jest właściwy, a który nie i w jakim natężeniu powinno się go zastosować, aby zyskać przychylność odbiorców.

No Comments

Post a Comment