68866
post-template-default,single,single-post,postid-68866,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

PUBLIC RELATIONS

PUBLIC RELATIONS

Public relations pochodzi z języka angielskiego i znaczy w dosłownym tłumaczeniu: publiczne relacje. Zasadniczo można powiedzieć, że chodzi o relacje i kontakty z otoczeniem, kształtowanie stosunków pomiędzy podmiotem działającym publicznie a otoczeniem. Na temat public relations powstało mnóstwo definicji. Podstawowy wzór natomiast obejmuje organizację aktywną publicznie, otoczenie tej organizacji czyli generalizując mieszkańców, klientów itp., oraz relacje między nimi, sprecyzowanie wzajemnych potrzeb i oczekiwań.

Można powiedzieć, że public relations to nic innego jak kształtowanie wizerunku danego przedsiębiorstwa lub organizacji. Dziedzina ta zyskuje w Polsce coraz większą popularność jednak zdarza się, że jest mylnie utożsamiana z reklamą. Przypominając, reklama jest wzmocnieniem bezosobowej formy przekazu, natomiast public relations opiera się tylko i wyłącznie na wiarygodnych i prawdziwych informacjach. Zadaniem public relations jest kontakt z mediami a nie uczestniczenie w nich bezpośrednio.

 width=

Biorąc pod uwagę funkcjonowanie public relations w przedsiębiorstwie, warto zauważyć, że działania firmy powinny być ukierunkowane na potrzeby klientów a nie na zyski.

Cele public relations ze względu na strategie zostały podzielone na trzy grupy:

  • Pierwszą z nich jest grupa ogólna, zaliczamy do niej kreowanie i utrzymywanie pożądanego wizerunku firmy oraz sprzyjającego nastawienia opinii publicznej, uzyskiwanie lub też odzyskiwanie utraconego poparcia dla polityki jaką prowadzi firma. Bardzo istotne dla przedsiębiorstwa jest także ograniczanie bądź też całkowita eliminacja konfliktów czy też sporów z otoczeniem, budowanie zaufanie lub też jego odzyskiwanie w zależności od historii danej firmy.
  • Kolejną grupą są cele pośrednie czyli czynniki takie jak między innymi poinformowanie otoczenia na temat zmian zachodzących w wewnętrznej strukturze firmy jak również informacje o działalności organizacji, zaprezentowaniem stanowisk w sprawach uznanych za istotne społecznie, podjęcie próby dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb konsumentów oraz próba poprawy stosunków z liderami opinii publicznej.
  • W skład trzeciej wchodzą cele bieżące natomiast zależą od obranej przez firmę strategii, są zatem bardziej zindywidualizowane. W związku z tym podanie wszystkich aspektów celów bieżących nie jest możliwe. Jednak na pewno bardzo ważnym elementem w tej grupie jest zaprezentowanie firmy jako spójnej, zwartej i silnej organizacji, co przy wchodzeniu na rynek odgrywa szczególnie istotną rolę. Dobry pracodawca musi budzić zaufanie, a co za tym idzie, chęć współpracy. Do tego działu należy także pozycjonowanie firmy na rynku oraz motywowanie pracowników firmy poprzez zaszczepienie im świadomości informacji o wysokiej jakości oferowanych produktów i usług.

 width=

Public relations pełni w przedsiębiorstwie trzy zasadnicze funkcje. Mianowicie jest to funkcja integracyjna, polegająca na dostosowywaniu przedsiębiorstwa do jego otoczenia, a co za tym idzie, również do potrzeb konsumentów. Funkcja koordynacyjna wiąże się z koniecznością zgodności wszystkich elementów marketing mix, które są wykorzystywane przez przedsiębiorstwo w reklamie. Funkcja komunikacyjna jest uważana jako najważniejsza spośród pozostałych. Oznacza ona porozumiewanie się pomiędzy przedsiębiorstwami i ich otoczeniem. Ta właśnie funkcja najbardziej wpływa na kształtowanie wizerunku firmy i wpływa na jego rozwój.

No Comments

Post a Comment