67194
post-template-default,single,single-post,postid-67194,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Promocja sprzedaży

Promocja sprzedaży

Jest bardzo często nazywana promocją dodatkową lub uzupełniającą. Jest jednym z elementów promotion-mix. Określenie promocja sprzedaży dotyczy również wykorzystania różnych bodźców, które mają zachęcić do skorzystania z określonych usług bądź zakupu danych produktów. Ten rodzaj promocji zwykle stosuje się w miejscu sprzedaży, w ograniczonym czasie.

Wszystkie działania, które prowadzi się w ramach promocji sprzedaży mają na celu przyciągnięcie dużej ilości klientów. Mają oni mieć odczucie, że mają do czynienia z niezwykłą okazją, np. obniżką cen. Tego typu promocji nie stosuje się cały czas. Zwykle odbywają się one w pod koniec danych pór roku. Bardzo często wiązane są z różnymi świętami tj. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Kobiet, Walentynki.

Działania promocyjne kieruje się zwykle do indywidualnych konsumentów, różnych pośredników handlowych oraz personelu zajmującego się sprzedażą tych produktów. Promocja sprzedaży doskonale uzupełnia reklamę.

Narzędzia promocji sprzedaży

W ramach promocji sprzedaży bardzo często są organizowane różne targi, wystawy, prezentacje produktów oraz przeceny towarów. Jednym ze sposobów promocji są również konkursy dla klientów. Takie działania specjaliści dzielą na promocję handlową oraz promocję konsumencką. Ten podział zależy głównie od tego, do kogo dana promocja jest kierowana.

Promocję handlową kieruje się do pośredników. Może ona przybrać formę darmowych egzemplarzy produktów dla odbiorców detalicznych oraz hurtowych, konkursów na najciekawszą, najbardziej interesującą wystawę sklepową, premii związanych z wysoką sprzedażą oraz rabatów. Te ostatnie mogą być udzielane w przypadkach dokonania zakupów o dużej wartości lub w dużej ilości, albo przy ponownych zakupach – nagradzanie stałych klientów.

Promocja konsumencka tak jak sama nazwa wskazuje jest skierowana do konsumentów, czyli finalnych odbiorców danych towarów i usług. Oferuje się im bezpłatne próbki towarów, prezenty rzeczowe, obniżki cen, pokazy oraz degustacje. Stali klienci mogą liczyć na różne programy lojalnościowe, które będą ich nagradzać.
 

Kiedy warto zastosować środki promocji sprzedaży?

Takie środki powinny stosować firmy, które wprowadzają na rynek nowe produkty. Dzięki promocjom klienci będą wiedzieć, jak korzystać z takich towarów, do czego one służą.

Bardzo przydatne są również programy lojalnościowe, ponieważ nie tylko „zatrzymują” one stałych klientów, ale również zachęcają do częstszego korzystania z produktów określonej firmy. Jednocześnie takie programy zapewniają wzrost liczby nowych klientów. Warto zauważyć, że programy lojalnościowe wykorzystuje się w sprzedaży produktów oraz usług luksusowych. Dzięki temu klienci czują się doceniani i traktowani w sposób wyjątkowy.

Podstawowe elementy promocji

Do podstawowych elementów każdej promocji zalicza się:

  • reklamę produktu,

  • sprzedaż osobistą (prezentowanie oferty firm),

  • promocję dodatkową,

  • public relations,

  • sponsorowanie

  • marketing bezpośredni.

 

No Comments

Post a Comment