68829
post-template-default,single,single-post,postid-68829,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Marketing polityczny

Marketing polityczny

Korzenie marketingu politycznego znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Tam ten rodzaj marketingu jako pierwszy został wykorzystany podczas wyborów prezydenckich w roku 1952. Bardzo szybko okazało się, że ta forma marketingu jest nadzwyczaj przydatna jeśli chodzi o wypromowanie wizerunku, bądź partii politycznej oraz niesie ze sobą duże możliwości. W późniejszym czasie zaczęły się poszukiwania osób, które odpowiadałyby na stanowisku dotyczącym zajmowania się reklamą polityczną jak również kreowaniem wizerunku politycznego. Kampanie wyborcze w ten właśnie sposób zyskały swój kolejny bardzo ważny element. Taka właśnie czynność pozwala na ekspozycję konkretnego wizerunku politycznego. Zazwyczaj politycy korzystają z możliwości zaprezentowania się na ekranach telewizyjnych. Wystąpienia emitowane “na żywo” często przysparzają naszym kandydatom wiele problemów. Czasami zdarza się, że przedstawiciele partii politycznych powiedzą jedno czy daw słowa za dużo i to już wystarcza, aby poważnie zaszkodzić ich wizerunkom. Później bardzo ciężko jest go odbudować i na nowo zyskać zaufanie i przychylność wyborców. Bywa, że jedna taka gafa potrafi kompletnie skreślić polityka w oczach odbiorców, tak więc można powiedzieć, że wystąpienia publiczne są dla kandydatów swojego rodzaju wyzwaniem.

Zatem jakie wartości dla polityków niesie ze sobą marketing polityczny? Jako pierwszą, na pewno należy wymienić reklamę audytywną, a także audiowizualną. Generalizując są to oczywiście swojego rodzaju wystąpienia w programach telewizyjnych, udzielanie wywiadów na każdej możliwej płaszczyźnie mediów, uczestnictwo w audycjach radiowych oraz spotach reklamowych. Niektórzy kandydaci wykorzystują także metodę automatycznego telefonowania do swoich wyborców, gdzie puszczane jest nagranie wcześniej przygotowanej przez kandydującego przemowy, która czasami wpływa na przebieg wyborów. Dużą popularność zyskały także plakaty umieszczane na większości tablic informacyjnych w miastach. Zawierają one listę kandydatów na dane stanowisko. Niektóre z nich obejmują także szerszy zakres informacji o danych politykach. Popularne są także broszury, ulotki, billboardy, jak również reklamowanie się za pomocą narzędzi internetowych. Strony www jak i blogi internetowe często okazują się bardzo przydatne jeśli chodzi o większy zasób pozyskania informacji o politykach.
 
Aby marketing polityczny służył politykom, należy oczywiście odpowiednio go wykorzystywać. Na pewno nie można pozwolić sobie na zasypywanie wyborców informacjami w niewyobrażalnych ilościach, ponieważ nie wpływa to zbyt dobrze na efekty końcowe. Zasadniczo reklama jest dobrym elementem promującym, natomiast w większych ilościach wpływa irytująco i zniechęcająco jeśli chodzi o podejmowanie decyzji przez odbiorców. Tutaj właściwie mamy dwie strony medalu. Jako przykład możemy wziąć reklamowanie się na stronach internetowych. Generalnie jest grupa ludzi, która jest znudzona i zmęczona ciągłym wyskakiwaniem reklam podczas przeglądania stron, natomiast inna grupa osób jest zadowolona z tego, że kandydat jest względnie nowoczesny, ma obycie z internetem i radzi sobie z technologią.

Sara K.

No Comments

Post a Comment