67100
post-template-default,single,single-post,postid-67100,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Żelazo

Żelazo

Żeby organizm ludzki mógł prawidłowo funkcjonować potrzebne są mu składniki odżywcze, witaminy oraz mikro – i makroelementy pozyskiwane między innymi z pożywienia. Składnikiem takim jest na przykład żelazo.

Żelazo zaliczane jest do tzw. pierwiastków śladowych i stanowi czwarty pod względem częstości występowania pierwiastek na Ziemi. Żelazo stanowi składnik mineralny (mikroelement) niezbędny do budowy czerwonych krwinek, wytwarzania niektórych enzymów oraz transportu tlenu w organizmie – oddychania komórkowego.

W ludzkim organizmie głównie występuje jako składnik hemoglobiny, mioglobiny (czyli czerwonego barwnika mięśni) oraz koenzymów współpracujących przy tworzeniu ATP.

Zdrowy organizm dorosłego człowieka posiada około czterech gram żelaza. Niezbędną dzienną ilość do prawidłowego funkcjonowania organizm otrzymuje z pożywienia – zapotrzebowanie na ten mikroelement wynosi około 15 miligramów.

 

%modul%

 

zelazo-1We krwi żelazo transportowane jest przez specjalne białka do tkanek i zostaje w nich zmagazynowane w postaci tzw. ferrytyny (czyli białka występującego w śledzionie, wątrobie i szpiku kostnym).

W jedzeniu żelazo występuje w mięsie, wątrobie, płuckach, nerkach, potrawach z krwią, takich jak kaszanka, czarny salceson oraz czernina. Ponadto żelazo znajduje się w skorupiakach, żółtkach jaj, roślinach strączkowych, orzechach, ryżu pełnoziarnistym, tofu, rybach, ciemnym pieczywie, grubej kaszy, warzywach i owocach oraz zbożach. Jeśli nasza dieta jest uboga w żelazo, warto jest pomyśleć nad jego uzupełnieniem. W aptekach można dostać żelazo w tabletkach, dzięki którym uzupełnimy dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu.

Z uwagi na fakt, iż żelazo potrzebne jest m.in. do wytwarzania hemoglobiny, czyli części składowej krwinek czerwonych, przewlekły niedobór tego pierwiastka może mieć bardzo złe konsekwencje i doprowadzić na przykład do anemii. Niestety, po osiągnięciu pewnego wieku w organizmie zmniejsza się zawartość żelaza.

Z drugiej strony należy wiedzieć, iż także nadmiar żelaza może być szkodliwy. Poprzez nadmierną ilość tego mikroelementu w organizmie może dojść do choroby zwanej hemochromatozą lub może zostać zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca i nowotwory, a wśród nich zwłaszcza na raka odbytnicy.

No Comments

Post a Comment