68792
post-template-default,single,single-post,postid-68792,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Witaminy B

Witaminy B

W skład witaminy B wchodzi cały kompleks tychże witamin. Nie każdy wie, że witaminy z grupy B najczęściej można znaleźć w tych samych produktach spożywczych. Występują one głównie w produktach pełnoziarnistych, wątrobie czy też drożdżach piwnych.

W skład kompleksu witaminy B wchodzi m.in.:

a) witamina B1 zwana inaczej tiaminą – jej obecność w naszym organizmie jest bardzo ważna gdyżwitaminy-b-2 niedobór może prowadzić do zaburzeń przemiany węglowodanowej, porażenia nerwów, niedowładu. Dlatego też warto jest skorzystać z naturalnych źródeł tej witaminy, do których możemy zaliczyć ziemniaki, słonecznik, sezam, fasolę, nasiona dyni, mięso wieprzowe oraz wątróbkę.

b) witamina B2 zwana ryboflawiną – znaczącą rolę odgrywa w metabolizmie, znajduje się ona m.in. w nabiale, jakach, drobiu.

c) witamina B3 nazywana niacyną – niedobór tejże witaminy może doprowadzać do ogólnego osłabienia organizmu, ból głowy, chorób skórnych. Znaleźć ją można głównie w wątrobie, drobiu, mięsie, ryżu, ziemniakach.

d) witamina B5 nazywana kwasem pantotenowym – jej brak wywołuje drętwienie palców stóp, dlatego też jeśli taki problem nam doskwiera warto jest wprowadzić do swojej diety pełnoziarnisty chleb, oraz suszone owoce.

e) witamina B6 zwana pirydoksyną – jeśli w naszym organizmie będzie miał miejsce jej niedobór, z pewnością zauważymy to na naszej skórze, warto pamiętać, że jej brak może prowadzić do niedokrwistości, bardzo często zaleca się przyjmowanie witaminy B6 przy zaburzeniach przedmenstrualnych. Jej dzienne zapotrzebowanie można uzyskać dzięki dużej porcji fileta z łososia bądź płatków zbożowych.

f) witamina B7 nazywana inaczej biotyną – występuje wątrobie, nerkach, serach, pieczywie pełnoziarnistym, maśle, jajach oraz orzechach. Jej niedobór może objawiać się przez wypadanie włosów, stany zapalne skóry, brak łaknienia, nudności a także bóle mięśni.

g) witamina B8 czyli inozytol – jest on syntetyzowany przez nasz organizm w związku z czym nie jest klasyfikowany jako witamina.

h) witamina B9 zwana kwasem foliowym – reguluje ona wzrost komórek, wpływa pozytywnie na układ nerwowy oraz mózg, jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie psychiczne. Jej niedobór może prowadzić do anemii, stanów lękowych, depresji, problemów z pamięcią u dzieci zahamowanie wzrostu.

i) witamina B12 inaczej cyjankobalamina – jej niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń naszego organizmu. Najczęstszymi objawami jej niedoboru jest ogólne osłabienie organizmu, upośledzenie koncentracji, zawroty głowy, bladość skóry.

Każdy człowiek powinien dbać o siebie nie tylko na zewnątrz ale i przede wszystkim od wewnątrz. Dostarczanie odpowiednich dziennych dawek witamin i innych odżywczych substancji wzmacnia nasz organizm , przez co stajemy się bardziej odporni na wszelkie schorzenia. Dlatego też, jeśli chcemy cieszyć się z dobrej kondycji naszego organizmu i odpowiednio wzmocnionego wszelkimi witaminymi musimy sami się o siebie zatroszczyć. Zazwyczaj jeden rodzaj np. B6 witamina nie jest w stanie odbudować i zregenerować wszystkie nieprawidłowość. Aby to osiągnąć zazwyczaj potrzeba kompleksu witamin, które uzupełniając się przywrócą w naszym organizmie witalność.

No Comments

Post a Comment