64011
post-template-default,single,single-post,postid-64011,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Gdy w naszym organizmie występują braki witaminy B12, na samym początku objawia się to symptomami takimi jak: zmęczenie, rozdrażnienie, depresja, drętwienie rąk i nóg, trudności w chodzeniu, jąkanie się, stany zapalne ust, niemiły zapach ciała oraz w przypadku kobiet, dolegliwości miesiączkowe.

Jeżeli zbagatelizujemy powyższe sygnały ostrzegawcze możemy nabawić się zaburzeń w powstawaniu ciałek krwi (zwłaszcza czerwonych) czyli niedokrwistości złośliwej, zmian zwyrodnieniowych błony śluzowej żołądka, hiperhomocysteinemii oraz różnorodnych zaburzeń w układzie nerwowym.

Okazuje się, że cennym źródłem witaminy B12 są drobnoustroje. Jej śladowe ilości znajdują się także w glebie i wodach stawów. Natomiast w większych ilościach wykryto ją w wątrobie i tkance mięśniowej przeżuwaczy.

Dla człowieka najlepszymi dostępnymi środkami, które nadają się do spożycia i zawierają witaminę B12 są: kefir, śmietana, jogurt, sery twarogowe, piersi z kurczaka, makaron jajeczny, szynka, baleron, wieprzowina, niektóre sery (edamski, brie, gouda), cielęcina, szynka wołowa, jajka, wołowina, niektóre ryby (flądry, dorsze, mintaje, morszczuki, łososie, śledzie, pstrągi, makrele, szczupaki), mięso królika, nerki i wątroby (drobiowe, cielęce, wieprzowe i wołowe)

Należy co jakiś czas spożywać produkty będące źródłem B12. Jeżeli mimo tego, że potraw jest mnóstwo a wybór konkretny, nie będziemy chcieli spożywać wyżej wymienionych pokarmów, można zapatrzyć się w witaminę B12 w kapsułkach. Jednak warto pamiętać, że najlepsze są naturalne witaminy.

 

No Comments

Post a Comment