65827
post-template-default,single,single-post,postid-65827,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Wpływ węglowodanów na organizm

Wpływ węglowodanów na organizm

 

Węglowodany są niezbędne w procesie przemiany kwasów tłuszczowych i aminokwasów, ponadto wspomagają regulacje metabolizmu, jak również biorą udział w procesach regulacji poziomu głodu w organizmie. Węglowodany korzystnie wpływają na florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz funkcjonowanie jelit. Węglowodany znajdują się przede wszystkim w ryżu, kukurydzy, ziemniakach i burakach cukrowych, ale także w grochu, fasoli, soczewicy, bobie, i soi. Choć znane są dobroczynne wpływy na organizm ludzki węglowodanów, to nie należy zapominać o negatywnych konsekwencjach wynikających z ich nadmiernego spożywania cukrów. Pierwszorzędnymi konsekwencjami diety zbyt bogatej w cukry jest otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, które jako odrębne stany chorobowe, stanowią idealne warunki do rozwoju innych poważnych chorób.

Tycie spowodowane jest głównie przez węglowodany, które zostały uprzednio oczyszczone, pozbawione błonnika, żelaza, wapnia i wielu witamin z grupy B, co niestety spowodowało, że wartość odżywcza takich węglowodanów została sprowadzona do cukrów prostych, a zatem ich wartość odżywcza została bardzo mocno ograniczona. Niestety spożywanie węglowodanów prostych powoduje natychmiastowy wzrost poziomu cukru znajdującego się we krwi. Cukry proste znajdują się głównie w białej mące, a zatem w białym pieczywie, wypiekach, makaronie, białym ryżu, ziemniakach, płatkach kukurydzianych i białym ryżu, ale największe pokłady ratyfikowanych cukrów występują w słodyczach szeroko rozumianych, gazowanych napojach, i we wszystkich produktach, na których etykiecie widnieje informacja, że produkty te zawierają syrop glukozowy, sacharozę albo karmel. Warto podkreślić, że dzięki obecności błonnika w produktach żywieniowych, węglowodany nieoczyszczone są trawione dłużej, pozwalając, by energia ze spożytego posiłku uwalniała się stopniowo i stopniowo była spalana przez organizm.

No Comments

Post a Comment