65179
post-template-default,single,single-post,postid-65179,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Dieta dla wegetarian

Dieta dla wegetarian

Od wielu lat coraz większą popularnością cieszy się dieta wegetariańska. Polega ona na wyłączeniu ze spożywanych posiłków produktów mięsnych oraz pochodzenia zwierzęcego. Obecnie dietetycy wyróżniają kilka rodzajów diet wegetariańskich.

 

Wegetarianizm rozwinął się już 4 tysiące lat temu na subkontynencie indyjskim. Wówczas miał on charakter religijny. Obecnie wegetarianizm jest jedną z postaw etycznych, które mają na piedestale szacunek dla zwierząt oraz troskę o nie. Aktualnie dieta wegetariańska bardzo często jest związana z wyznawaną ideologią, subkulturą lub religią.

Obecnie dieta dla wegetarian jest bardzo zróżnicowana. Zależy to przede wszystkim od formy tej diety oraz jak wegetarianie podchodzą do produktów typu: mleko, nabiał, jajka, miód.

Najpowszechniejszą odmianą wegetarianizmu jest laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm). Często uznaje się tę formę za połączenie laktarianizmu oraz owowegetarianizmu. Laktoowowegetarianie jedzą wszystkie pokarmy z wyłączeniem mięsa wszystkich zwierząt (bez względu na gatunek), jego przetworów (np. żelatyny) oraz żółtych serów. Laktoowowegetarianie zwykle nazywa się wegetarianami. Należy jednak pamiętać, że bardziej ścisły wegetarianizm to weganizm.

Laktowegetarianizm często nazywany laktarianizmem jest kolejną, już bardziej radykalną odmianą wegetarianizmu. Laktoowowegetarianie nie jedzą mięsa oraz jaj. W ich diecie dopuszczalny jest nabiał.

Owowegetarianizm polega na nie spożywaniu mięsa oraz nabiału przy jednoczesnym dopuszczeniu do diety jaj.

Weganizm wyklucza z diety mięso, produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, nabiał) oraz niekiedy miód. Podstawą tej diety są owoce i warzywa, a w szczególności zielone warzywa. Weganizm bardzo często odnosi się również do stylu życia. Weganie nie noszą wełnianych albo skórzanych ubrań i nie korzystają z kosmetyków, które były testowane na zwierzętach lub mają składniki pochodzenia zwierzęcego.

Frutarianizm ( nazywany również fruktarianizmem, fruktorianizmem lub fruitarianizmem) jest najostrzejszą formą wegetarianizmu. Ta dieta dopuszcza jedynie owoce, warzywa, orzechy, kiełki, nasiona oraz inne rośliny, ale pod warunkiem, że nie są one zdobyte kosztem zewnętrznego uszkodzenia określonej rośliny. Frutarianie bez żadnych wyrzutów mogą jeść jabłka, fasolki, pomidory i tym podobne produkty. Nie mogą jednak spożywać takich produktów jak szpinak lub ziemniaki. Ta dieta dla wegetarian jest bardzo kontrowersyjna, ponieważ nadal trwają spekulacje, czy dzięki niej organizm otrzyma niezbędne składniki pokarmowe oraz witaminy.

Należy zauważyć, że prawie każda dieta dla wegetarian jest polecana przez lekarzy. W większości tych diet podstawą są zielone warzywa, które zawierają bardzo dużo różnych witamin oraz składników, które są niezbędne do poprawnego działania całego organizmu. Jeśli dieta wegetariańska jest dobrze przemyślana, to jest ona najzdrowszą dietą jaka może być. Dieta dla wegetarian jest szczególnie polecana dla osób zmagających się z otyłością, chorobami serca. Wynika to z faktu, że wegetarianie w porównaniu z osobami żywiącymi się w tradycyjny sposób wykazują niższą masę ciała oraz o wiele niższy poziom cholesterolu we krwi. Ciśnienie tętnicze jest wyrównane i u takich osób jest znacznie mniejsze jest ryzyko zachorowania na osteoporozę, niektóre rodzaje nowotworów lub choroby układu krążenia. Wynika to głównie z tego, że do organizmu dostarczana jest bardzo duża ilość składników odżywczych. Przykładowo wegetarianie niezwykle rzadko chorują na anemię, ponieważ poprzez zielone warzywa dostarcza się do organizmu żelazo. Świeże warzywa i owoce są źródłem wielu witamin, a takie produkty jak soczewica, groch, soja czy kasza dostarczają bardzo dużą ilość białka.

Tak, więc stosowanie diety dla wegetarian jest nie tylko dobre dla zwierząt, ale również dla człowieka, ponieważ jego zdrowie w ten sposób zyskuje. Należy jednak pamiętać, że zawsze potrzebny jest umiar. Należy uważać, aby nie odrzucać zbyt wielu produktów, ponieważ wówczas organizm może nie otrzymywać potrzebnych składników odżywczych. Wielu wegetarian stosuje różne suplementy diety, które dodatkowo wzmacniają organizm.

dr med. Paweł Dulski

No Comments

Post a Comment