65620
post-template-default,single,single-post,postid-65620,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Efekt jo-jo

Efekt jo-jo

 

Efekt jo-jo to okresowa zmiana masy ciała, która charakteryzuje się tyciem oraz chudnięciem w dość krótkich odstępach czasu. Taką przypadłość można stwierdzić, kiedy huśtawka wagi u osób z nadwagą, przewyższają wartość 5% w ciągu niespełna 5lat. Gdy wartość ta jest większa (powyżej 10%), wówczas jest to bardziej nasilona forma tego schorzenia.

W dzisiejszych czasach otyłość jest światowym problemem bardzo wielu osób. Ryzyko jej występowania, zwiększa możliwość pojawiania się wielu różnych dodatkowych chorób. W większości przypadków choroby te powodują, iż osoba cierpiąca na nadwagą nie może wykonywać niektórych zawodów. Niekiedy może być to również przyczyną przedwczesnej śmierci.

Taka właśnie sytuacja skłania wielu z nas, do podjęcia nierównej i ciężkiej walki ze zbędnymi kilogramami. Większość wspomaga się środkami, które pomagają w dążeniu do uzyskania pięknego ciała. Odchudzanie jest tak powszechne, że niekiedy nawet dzieci i młodzież próbują zrzucić wagę, mimo że zupełnie jest im to niepotrzebne.

Wiele statystyk dowodzi, iż każda osoba cierpiąca na otyłość, przeprowadziła w swym życiu minimum jedną terapię odchudzającą. W większości przypadków, było ich nawet kilka. Oczywiście skutkiem takiej kuracji jest strata wagi. Wszystko było by dobrze, gdybyśmy po pewnym czasie znów nie wracały do stanu przed kuracją. Średnio co 2 lata od przebytego ambulatoryjnego leczenia, blisko połowa pacjentów, ponownie wraca do swojej poprzedniej wagi. Faktem jest to, że po okresie 5 lat od przebycia kuracji, nawet 80 % pacjentów ponownie tyje, przez co znów próbują zrzucić „kochane” kilogramy.

Ale czy takie wahania masy ciała nie odbiją się na naszym zdrowiu?

Niestety tak, i ma to dość poważne konsekwencje. Amerykańskie badania wykazały, iż tak częste wahania wagi mają wpływ na przedwczesną umieralność. Jest to niezależne od płci, a zapadalność i umieralność z powodu chorób wieńcowych, jest powszechna. Wyniki te odnosiły się do osób, zarówno palaczy jak i tych w ogólnie nie palących.

Należy jednak podkreślić, iż szereg badań, które wykonano w celu potwierdzania takiego faktu, poróżniło naukowców co do zgodności w wielu kwestiach. Mimo to, należy rozpatrywać efekt jo-jo, jako czynnik mający duży wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy, którzy są zwolennikami tej hipotezy, mówią jasno o zagrożeniach, które czyhają na nasze zdrowie. Wzrost spożycia tłuszczów (przede wszystkim zwierzęcych) podczas intensywnego tycia, a także zwiększenie otyłości, powoduje zaburzenia przemiany materii skutkując zwiększeniem ryzyka proadzącego do zgonu.

No Comments

Post a Comment