64639
post-template-default,single,single-post,postid-64639,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Zdrowe odchudzanie a zdrowe żywienie

Zdrowe odchudzanie a zdrowe żywienie

Pomiędzy zdrowym odchudzaniem a zdrowym żywieniem istniej współzależność. Zdrowe odchudzanie to wybór żywności, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i procesy w nim zachodzące, przy jednoczesnym ograniczeniu kalorycznym. Zatem powinniśmy wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu i cukrów (chude mięso, drób, ryby, chude wędliny, mleko i przetwory mleczne, warzywa, owoce), ograniczać, a najlepiej zrezygnować z tłustych wyrobów (mięs, wędlin), słodyczy i produktów z dodatkiem cukru. Słodycze z powodzeniem można zastąpić owocami np. rodzynkami, figami, bananami, morelami, i gdy nachodzi nas ochota na słodką przekąskę, lepiej sięgnąć po wymieniony owoc.

Batoniki, wafelki, ciastka szybko likwidują głód, ale równie szybko pojawia się on ponownie. We krwi podnosi się poziom cukru, na którego wzrost reaguje trzustka, wydzielając insulinę, a jej zadaniem jest wyrównanie tego poziomu, co skutkuje wzmożonym apetytem. W ten sposób dostarczamy organizmowi pustych kalorii, których do niczego nie spożytkuje.

Jedzenie typu fast food w zdrowym odżywianiu jest zabronione. Hamburgery, hot-dogi, frytki, pizza to istne „bomby kaloryczne” – mnóstwo w nich kalorii, a niewiele składników odżywczych. Zawierają duże ilości tłuszczów i węglowodanów. Kiedy przeczuwamy, że może nas dopaść głód, lepiej wcześniej przygotować sobie kanapkę np. z ciemnego pieczywa, z plasterkiem chudej wędliny i warzywami.

Warzywa i owoce są szczególnie polecane (zwłaszcza warzywa). Zawierają cenny błonnik, który w żołądku pęcznieje, powodując uczucie sytości, ponadto wspiera organizm w walce z toksynami. Zaleca się wypijanie ok. 2 litrów płynów dziennie (woda mineralna, herbaty ziołowe), ponieważ organizm stale traci wodę, dlatego jej niedobór należy uzupełniać. Posiłki należy konsumować powoli (przeżuwać pokarm), dzięki czemu uda nam się zjeść mniej, a głód zostanie zażegnany. Jeśli się stresujemy, lepiej wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających, cięższą pracę, którą od jakiegoś czasu planujemy czy nawet posprzątać niż sięgać po jedzenie dla uspokojenia. Wysiłek fizyczny skutecznie redukuje poziom stresu i przeciwdziała otyłości.

 

No Comments

Post a Comment