69995
post-template-default,single,single-post,postid-69995,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

wig 20

Informacje ogólne

Na początek przygody z giełdą

Indeks giełdowy jest szczególnym wyznacznikiem wartości akcji całych grup spółek, który wskazuje jak jego pozycja utrzymują się na rynku. Polska jak i każdy inny kraj, posiada swoje indywidualne wskaźniki, umożliwiające śledzenie akcji giełdowych na giełdzie. Indeksy mogą wykazywać tendencję wzrostową, malejącą czy też stałą. Przy użyciu wykresów wig20 możemy bacznie obserwować sytuację występującą na rynku. Obecnie, polska giełda przedstawia 13 rodzajów indeksów, z których wartość WIG, WIG20, TECHWIG, MIDWIG ukazywane są w ciągu dnia 3-krotnie. Takie zestawienie pojawia się podczas ciągłych notowań pozostałej reszty indeksów giełdowych. Uaktualnienie pojawia się tuż po fixingu (pierwszym jak i drugim) oraz na samo zamknięcie sesji dniowej. Indeksami o charakterze ciągłym są WIRR, WIG-PL oraz subindeksy sektorowe: WIG-MEDIA, WIG-BUDOWNICTWO, WIG-TELEKOMUNIKACJA, WIG-BANKI, WIG-PALIWA, WIG-SPOŻYWCZY, WIG-INFORMATYKA.

Giełdowe indeksy WIG20, TechWIG, MIDWIG, stanowią swoistą bazę w trakcie kontraktów terminowych. Poza tym notowanie WIG20 jest pozycją opcjonalną na Warszawskiej Giełdzie.

Warszawski Indeks Giełdowy – WIG – pojawił się pierwszy raz na polskiej giełdzie 16 kwietnia 1991 roku. Jego wartość na wejściu wynosiła 1000 pkt. WIG obejmuje zarówno średnie jaki i większe spółki, ugruntowane na rynku akcji giełdowych. W trakcie notowań Warszawskiego indeksu Giełdowego, powszechnie mamy do czynienia z regułą dywersyfikacji. Polega ona na niemożności pojawienia się pojedynczej spółki lub sektora giełdowego. Do przeliczenia jego notowania, bierzemy pod uwagę wartość zawartych w jego składzie akcji, oraz wszelakich przychodów, pojawiających się z kwestii poboru czy dywidendy.

WIG20 – stanowi indeks nieco młodszy od wyżej omówionego. Po raz pierwszy jego akcje notowania pojawiły się 16 kwietnia 1994 roku. Obrazuje on sytuację majątkową 20 największych spółek, panujących na obecnym rynku akcji w Polsce. Wartość tegoż indeksu stanowiła na wejściu 1000pkt. WIG stanowi indeks o charakterze cenowym, dzięki czemu do ukazania jego wartości stosuje się koszta doznane z racji transakcji, dywidend, a także kontraktów. Do tegoż indeksu nie mogą należeć żadne fundusze inwestycyjne. Sam sektor giełdowy nie może pomieścić więcej niż 5 rożnych spółek.

 

 

No Comments

Post a Comment