71201
post-template-default,single,single-post,postid-71201,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Fiat 125P

 

Czwartek 22 lipca 2010

Fiat 125p jest słusznie uznany za legendę polskiej motoryzacji. Okres PRLu w jakim zapoczątkowano jego produkcję był trudny i fabryka FSO na warszawskim Żeraniu również borykała się z licznymi problemami dotyczącymi projektów i samej produkcji auta. Jednakże lata 60. sprzyjały szybkiemu i dynamicznemu rozwojowi motoryzacji. Konstruktorzy i projektanci przedstawili koncepcję samochodu, która jak na owe czasy była niezwykle nowoczesna i imponująca pod względem techniki. Mimo wielu nowinek technicznych całość konstrukcji nie była pozbawiona wad. Ze względu na szybki termin rozpoczęcia produkcji, płyta podłogowa Fiata nie została do końca dopracowana. W efekcie, fabryka na Żeraniu rozpoczęła montowanie 125p 28 listopada 1967 roku.

Sobota 24 lipca 2010

Umowa licencyjna Fiata z FSO stała się pewnym krokiem milowym, który doprowadził do swoistej rewolucji motoryzacyjnej w Polsce. Zamiast modyfikować stare modele Syreny czy Warszawy, konstruktorzy postanowili postawić na całkiem nową technikę. Fiat 125p okazał się hitem sprzedaży i popularności. Ze względu na przestronne wnętrze i pokaźnych rozmiarów bagażnik, był najczęściej wybierany przez rodziny. Cena samochodu była stosunkowo wysoka,  lecz chętnych na jego kupno nadal przybywało.

Niedziela 25 lipca 2010

Fiat 125p jest samochodem niezwykłym pod wieloma względami. Jego konstrukcja umożliwia samodzielne naprawy, które można usunąć niewielkim nakładem finansowym. Kolejną cechą charakterystyczną polskiego fiata jest ponadprzeciętna odporność na kiepskie paliwo. W czasach PRLu słaba jakość paliw i płynów eksploatacyjnych była zjawiskiem powszechnym i nawet marnej jakości benzyna nie zdołała uszkodzić pancernego silnika Fiata. Słaba dostępność paliw przyczyniła się do pozyskiwania tegoż źródła napędu od nielegalnych dystrybutorów. Jak powszechnie wiadomo, tego typu płyny napędowe były na prawdę kiepskiej jakości, lecz kierowcy bez większych oporów tankowali nimi swoje auta.
Obecnie zdarzały się przypadki, że dobre paliwo, pochodzące z renomowanych stacji takich jak Orlen, BP, mogło unieruchomić, przyzwyczajony do niskiej jakości mieszanki paliwowej, silnik Fiata.

Wtorek 27 lipca 2010

Obecnie w Polsce działa wiele klubów, które stowarzyszają miłośników dużego fiata. Wsród dużej ilości egzemplarzy możemy wychwycić perełki, takie jak: wersja kombi, karetka pogotowia, wersje przystosowane niegdyś do rajdów samochodowych. Niestety w ostatnich latach na parkingach widujemy duże fiaty w zupełnie innym stanie, często porzucone przez właściciela. Samochód ten ma na prawdę spory potencjał i jeśli zadba się o niego we właściwy sposób, może sprawić nam sporą frajdę. Jazda samochodem wyprodukowanym kilkadziesiąt lat temu ma bez wątpienia swój urok i może sprawić wiele przyjemności.

 

Piątek 29 lipca 2010

Polski fiat stał się ikoną motoryzacji nie tylo w naszym kraju. Samochód był niezwykle popularny na całym świecie. Eksportowano go do wielu krajów Europy, lecz także do Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W krajach takich jak Egipt i Jugosławia powstały fabryki produkujące Fiata 125p, który znany był tam pod nieco innymi nazwami.

No Comments

Post a Comment