70137
post-template-default,single,single-post,postid-70137,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

debet

Debet

Określenie to w dziedzinie ekonomii ma dwa różne znaczenia, których używa się zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Możemy wyróżnić więc m.in.

a) debet w sferze bankowości

b) debet w sferze rachunkowości

Debet w bankowości

Ten rodzaj debetu ma miejsce w sytuacji, kiedy z określonego konta bankowego zostanie pobrana większa ilość środków, niż jest ona na nim dostępna. W takiej sytuacji na koncie widnieje ujemne saldo, zwane inaczej debetem. Ten rodzaj zadłużenia działa więc na zasadzie kredytu. Klient w takim przypadku posiada możliwość dysponowaniem środkami, których w zasadzie w ogóle nie posiada.

Obecnie wiele banków oferujących konta do użytku swoich klientów, posiada funkcje debetu. Kredyt zaciągnięty z jego przyczyny jest zazwyczaj oprocentowany, tak więc bank w zamian za korzystanie z udostępnionych środków, pobiera odsetki od wartości kwoty debetu, występującego w określonym miesiącu.

Bank również wprowadza pewne zabezpieczenia przed zbyt dużą kwota debetu. Najczęściej każde konto ma ściśle wyznaczony debet dopuszczalny, ponad który klient banku nie jest w stanie pobrać gotówki. Niekiedy banki ustalają także maksymalną długość czasu, w którym debet może funkcjonować na karcie debetowej. Po tym terminie kredyt musi zostać spłacony, w celu uniknięcia konsekwencji prawnych. Karta debetowa dołączana jest do rachunku bankowego. Obciąża ona konto właściciela na sumę transakcji w chwili jej wykonywania.

Debet w rachunkowości

Debet występujący w dziedzinie rachunkowości określa lewą stronę przy prowadzeniu konta księgowego. Samo konto księgowe posiada dwie charakterystyczne strony:

a) strona debetową – zwana także jako strona „Winien”. Oznaczenie: „Dt” lub „Wn”

b) strona kredytową – zwana również stroną „Ma”. Oznaczenie: „Ct” lub „Ma”

No Comments

Post a Comment