71312
post-template-default,single,single-post,postid-71312,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

bielizna termiczna

 

Bielizna termiczna (termoaktywna) produkowana jest z dzianin odprowadzających pot i parę wodną ze skóry, tak aby pozostała ona sucha, nawet podczas wysiłku. Najczęściej spotykane tkaniny to rhovyl i coolmax, cienki polartec, stretch i wiele wiele innych tkanin. Ponadto te materiały mogą występować w wersji antybakteryjnej aby nie wywoływać uczulenia wrażliwej skóry. Jako, że bielizna termiczna powinna być dobrze dopasowana i przylegająca do ciała może ona powodować otarcia wrażliwych miejsc, można jednak temu zapobiec kupując bieliznę wykonaną w technologii bezszwowej lub ograniczając liczę szwów w szczególnie wrażliwych miejscach.

Bieliznę termoaktywną można podzielić na:
– bieliznę cienką;
– bieliznę średnią;
– bieliznę grubą.

Pierwsza z nich świetnie odprowadza wilgoć, lecz nie zapewnia komfortu cieplnego, najlepiej stosować ją podczas intensywnego wysiłku. Druga z kolei dość dobrze odprowadza wilgoć i jako, że jest grubsza zapewnia dość dobry komfort cieplny organizmu. Natomiast trzecia, najgrubsza zapewnia wysoki komfort cieplny, niestety słabo odprowadza wilgoć. Powinno się więc ją stosować przy niskim wysiłku lub gdy długo i nieruchomo pozostajemy w jednym miejscu. Ponadto niektóre rodzaje bielizny termicznej zapewniają też, ochronę przed wiatrem.

Bielizna termoaktywna dzięki przyleganiu do ciała oraz swej strukturze materiału odprowadza efektywnie wilgoć z powierzchni skóry. Ponadto bielizna ta szybciej odparowuje wilgoć niż ją absorbuje więc sama pozostaje sucha i jednocześnie zapewnia suchość samej skóry. Dzięki temu przy skórze utrzymywana jest cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co zapewnia komfort cieplny.

Bielizna ta powinna być stosowana w połączeniu z bluzami zapewniającymi izolację cieplną (np. wykonanymi z polartecu) oraz kurtkami zapewniającymi ochronę od wiatru i deszczu wykonanymi z zastosowaniem membran paro przepuszczalnych (np. z Gore-Texu). Łączne zastosowanie wymienionych 3 warstw odzieży powoduje optymalne warunki cieplne dla organizmu. Dlatego ich zastosowanie jest powszechne w łowiectwie, turystyce, a także w służbach mundurowych.

No Comments

Post a Comment