57364
post-template-default,single,single-post,postid-57364,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Regularne badania kontrolne i profilaktyczne

Regularne badania kontrolne i profilaktyczne

Nawet gdy czujemy się dobrze, warto zasięgnąć opinii lekarza na temat własnego zdrowia. Zwykle na badania udajemy się, kiedy jest taka konieczność – skierowani przez pracodawcę. Wykonujemy wówczas badania wstępne (przed podjęciem zatrudnienia), profilaktyczne – sprawdzające predyspozycje zdrowotne kandydata do danej pracy, okresowe – przeprowadzane co kilka lat celem sprawdzenia stanu zdrowia pracowników i kontrolne – u osób czasowo niezdolnych do pracy (np. z powodu dłuższego zwolnienia lekarskiego) – kieruje na nie pracodawca. Przy okazji takich badań dowiadujemy się zwykle o swoich niedyspozycjach zdrowotnych. Nie musimy jednak czekać na polecenie pracodawcy, możemy wykazać inicjatywę i z własnej woli poddać się badaniom.

Kolejny istotny czynnik decydujący o zdrowiu człowieka to sen. We śnie organizm regeneruje siły, sen nie jest więc czasem straconym, ale czasem gromadzenia energii. Organizm pozbawiony snu nie funkcjonuje prawidłowo, słabnie jego odporność, a to może prowadzić do infekcji i chorób. Brak snu powoduje rozdrażnienie i dekoncentrację. Ważne, by spać co najmniej 7 – 8 godzin na dobę.

Istnieje powiedzenie, że ten kto nie potrafi odpoczywać, nie umie też pracować. Wypoczęty pracownik jest skoncentrowany i zmobilizowany, a tym samym bardziej efektywny. Wypoczywać należy umiejętnie. Wiążę się to z właściwą organizacją czasu. W planie dnia powinno się uwzględniać czas na pracę i na relaks, a relaksować można się na wiele sposobów – oby takich służących zdrowiu, jak choćby poprzez aktywność fizyczną.

No Comments

Post a Comment