57370
post-template-default,single,single-post,postid-57370,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Choroby bakteryjne

Choroby bakteryjne

Choroby bakteryjne są chorobami, które wywołane są przez bakterie. W momencie występowania zakażenia bakteryjnego, bakterie wnikają biernie bądź czynnie do organizmu ludzkiego w okręgu, którego rozmnażają się, jak również tworzą reakcję obronną organizmu.

Choroby bakteryjne czyli inaczej ropne choroby skóry, spowodowane przez paciorkowce, gronkowce, jak również zakażenia mieszane.

Odmiany bakterii, jakie przyczyniają się do wywoływania chorób są niewielkim procentem pośród wszystkich dostępnych gatunków bakterii, które żyją na kuli ziemskiej. Sporo odmian bakterii żyje w ludzkim organizmie, nie wywołując przy tym żadnego rodzaju szkód, a czasem nawet mu pomagając, m. in. przez: produkowanie witamin, pomagając w trawieniu składników pokarmowych, jakich organizm nie może sam strawić. A co jest ciekawe w naszym organizmie żyje znacznie więcej bakterii niż komórek ludzkich. Dość często zdarza się, iż bakterie symbiotyczne atakują ludzki organizm, ale ma to miejsce w większości przypadków, gdy organizm jest osłabiony oraz posiada małą odporność.

Występujące choroby zwierząt oraz ludzi są wynikiem w wielu przypadkach podobnych typów bakterii, a nawet takich samych, ale występują także mikroorganizmy atakujące jeden gatunek żywicieli. Bakterie po wniknięciu do ludzkiego organizmu, czy nawet zwierzęcia zaczynają mnożyć się oraz wytwarzać substancje toksyczne, które powoduję objawy chorobowe.

Toksyny dzielą się na dwa typy: egzotoksyny, które są wydzielane na zewnątrz komórki oraz endotoksyny, które są uwalniane z zainfekowanej już komórki, dopiero po jej rozkładzie, wynikającego z rozmnażania się dużej ilości bakterii. Toksyny, które są transportowane wraz z krwią oraz powodujące zaburzenia w funkcjach wielu narządów.

Poprzez rozrost medycyny, a głównie mikrobiologii, która zajmuje się mikroorganizmami takimi jak wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki oraz pasożyty umożliwił nam poznanie wielu gatunków bakterii, metody ich identyfikacji, jak również sposoby ich zwalczania. Bardzo groźne choroby, jakie kiedyś dziesiątkowały ludność na całym świecie, na szczęście już nikomu nie zagrażają, gdyż dostępnych jest wiele szczepień pomocnych w ochronie organizmu, jak również substancje chemiczne, które w sposób skuteczny zabijają bakterie znajdujące się w ludzkim organizmie. Zazwyczaj spotykanymi chorobami bakteryjnymi u ludzi są: angina, borelioza, rzeżączka, kiła, cholera, trąd, czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, krztusiec, szkarlatyna, zapalenie opon mózgowych oraz gruźlica.

Na ogół występującymi chorobami są zatrucia pokarmowe, które są skutkiem spożywania pożywienia, jakie posiada groźne bakterie oraz ich toksyny. Jednym z przykładów jest laseczka jadu kiełbasianego. Wydzielana przez nią toksyna powoduje silne zatrucie ludzkiego organizmu. Taką bakterie znajdziemy w nieświeżej już żywności. Kolejną bakterią wywołującą silne zatrucie pokarmowe jest salmonella. Niebezpieczna jest także laseczka tężca, która wywołują chorobę zwaną tak samo (tężec). W 50 % przypadków zatrucie jej jadem prowadzi do zgonu. Bakteria występuje dość często w glebie, więc należy przed każdym spożywanym posiłkiem myć ręce oraz zawsze zdezynfekować powstałą ranę, szczególnie gdy jest ona zanieczyszczona ziemią.

No Comments

Post a Comment