58239
post-template-default,single,single-post,postid-58239,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Historia aerobiku

Aerobik, jako rodzaj aktywności fizycznej oraz zorganizowany system ćwiczeń został opracowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przez amerykańskiego naukowca, pracującego na potrzeby NASA, Kennetha Coopera. Z założenia miały to być ćwiczenia dla kosmonautów, które powinny poprawić ich kondycję oraz wspierać system krążenia poprzez ograniczenie okresów niedotlenienia organizmu. Efektem pracy Coopera były trzy książki, począwszy od „Aerobic” poprzez „New Aerobic” aż po „Aerobic for Women”. To właśnie one zapoczątkowały karierę aerobiku w USA.

System ćwiczeń aerobowych zachwycił wiele znanych osób, m.in. Jane Fondę, która po wypadku na planie filmu złamała nogę. Ponieważ za trzy miesiące miała rozpocząć pracę nad nowym projektem, musiała szybko dojść do siebie. Pomógł jej w tym właśnie trening aerobowy. Fonda zainteresowała się aerobikiem do tego stopnia, że sama zaczęła go propagować. Stworzyła całą oprawę estetyczną tego rodzaju ćwiczeń – dodała muzykę i przy pomocy specjalistów uzupełniła ćwiczenia aerobowe proponowane przez Coopera o różne formy taneczne. Amerykanie oszaleli na punkcie aerobiku, czego skutkiem były powstające jak grzyby po deszczu liczne nowe kluby, w których ćwiczono w takt muzyki, na wzór aktorki.

Do Europy aerobik trafił  na początku lat osiemdziesiątych za pośrednictwem byłej modelki „Playboya”, Sydney Rome. Rozwój tej metody ćwiczeń został zahamowany na chwilę z powodu źle dopracowanego systemu treningowego, który często powodował różnego rodzaju urazy. Dodatkowo brakowało odpowiednio przygotowanych do prowadzenia ćwiczeń trenerów. Gdy aerobik znalazł się w ogniu krytyki, uratowała go Karen Vioght, właścicielka jednego z pierwszych centrów fitness w USA. W oparciu o najnowsze badania opracowała system choreografii, który w skuteczny sposób odciążał stawy. Dodatkowo kładła nacisk na prawidłowy system szkolenia przyszłych trenerów. Wtedy też narodził się fitness, a aerobik stał się jego podstawowym składnikiem.

W Polsce aerobik rozpowszechniła Hanna Fidusiewicz, która w roku 1981 ukończyła w Paryżu kurs aerobiku, a następnie prowadziła zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W dwa lata później otworzyła w stolicy pierwszy w Polsce klub fitness „Pod Skocznią”.

 

No Comments

Post a Comment