67740
post-template-default,single,single-post,postid-67740,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

kanapki

Kanapki to bardzo wdzięczny temat z zakresu przyrządzania potraw, ponieważ są łatwe w przygotowaniu i szybko możemy oglądać i smakować efekty swojej pracy. Należą one do najbardziej rozpowszechnionych zimnych przystawek. Wynika to z wielu czynników: estetyczny wygląd, łatwość i szybkość w przygotowaniu, stosunkowo niski koszt (wszystko oczywiście zależy od ceny produktów jakich użyjemy), a także praktyczność, ponieważ mając nawet małą ilość produktów można z nich wyczarować apetyczny kanapki. Przekąski te znakomicie nadają się na małe i duże przyjęcia, również „na stojąco”. Można je podawać z aperitifem przed posiłkiem.

    Do każdego rodzaju przygotowanych kanapek trzeba dobrać odpowiedni gatunek pieczywa. Najczęściej używa się pieczywa pszennego, w szczególności podłużnych bułek, które kroi się pod skosem, aby zwiększyć powierzchnię kromek. Większe kanapki, tzw. duńskie, robi się z chleba pytlowego lub razowego.
    Pieczywo nie może być zbyt świeże, gdyż będzie się kruszyło przy krojeniu. Wyjątkiem jest pumpernikiel, który zawsze powinien być świeży. Pieczywo przeznaczone na kanapki trzeba wcześniej pokroić na kromki, jeśli zaistnieje potrzeba odkroić skórkę lub wyciąć foremką odpowiedni kształt. Twarde masło należy utrzeć łyżką, wędliny pokroić, przygotować sosy i pasty. Śledzie, ryby wędzone obrać z ości i pokroić. Z krewetek zdjąć pancerzyki, warzywa umyć, obrać i osuszyć, a następnie pokroić. Z przygotowanych wcześniej produktów kanapki najlepiej robić chwilę przed podaniem, żeby się nie zsychały, można je też przykryć folią. Istnieje też możliwość pokrycia kanapek cienką warstwą galaretki. Ten zabieg stosuje się jedynie przy małych kanapkach z pasztetem, rybą, pieczonym drobiem, szparagami, jajami. Tak przygotowane kanapki nazywane są kanapkami glazurowanymi.

Inną odmianą kanapek są faszerowane, długie bułki, które po wydrążeniu napełnia się masą, a po schłodzeniu w lodówce – kroi na kromki.
Osobny rodzaj kanapek to sandwicze. Nazwa pochodzi od nazwiska lorda Sandwicha, który rozkazał przygotować takie kanapki, aby można je było jeść nie przerywając gry w karty. Składają się z dwóch lub trzech kromek pieczywa, okrojonego ze skórki, pomiędzy wkłada się wędlinę, żółty ser, łososia wędzonego, pasty, sałatę, pokrojony pomidor lub ogórek itp.
    Tajemnica przygotowywania smacznych kanapek polega na łączeniu różnych składników w niecodzienne kompozycje smaków i kolorów.

No Comments

Post a Comment