68269
post-template-default,single,single-post,postid-68269,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

forszmak

 

Forszmak to potrawa jednogarnkowa –  gulasz składający się z bardzo różnorodnych składników.  Ma ona dość  niezwykły rodowód. Od wieków znana jest w kuchni żydowskiej i litewskiej, a najpopularniejsza jest w Finlandii.

Po hebrajsku nosi nazwę imho i oznacza zakąskę, przekąskę, przystawkę. Każda rodzina żydowska robiła i robi go nieco inaczej –  od zwykłych resztek warzyw i wędlin, a czasami nawet ryb wrzuconych do jednego garnka, aż po wyszukane danie ze specjalnie dobranymi składnikami. Na Litwie forszmak uznawany jest za jedną z głównych potraw narodowych. W Polsce ta skrawkowa potrawa w XVII i XVIII wieku zawędrowała nawet na stoły szlacheckie i książęce, stąd jego odmiana królewska. Współcześnie w naszym kraju coraz rzadziej w restauracjach i barach można spotkać tą wyjątkową potrawę. Kojarzona jest ona głownie z Lubelszczyzną stąd najpopularniejszym forszmakiem w Polsce jest  forszmak lubelski – gulasz oparty na mięsie, papryce i ogórkach kiszonych lub konserwowych. Mniej popularna jest jego odmiana kaszubska, której podstawę stanowią śledzie.

No Comments

Post a Comment