64622
post-template-default,single,single-post,postid-64622,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Przy rozpoczęciu leczenia zespołu jajników policystycznych głównie u kobiet z nadwagą zazwyczaj zaczyna się od zmniejszenia ich wagi, choć to nie należy do prostych czynności. Również istotną rolę odgrywa wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zaleca się większą aktywność fizyczną. Każdy lekarz jaki zajmuje się pacjentką, u której jest możliwość wystąpienia właśnie tego zespołu, powinien rozpocząć leczenie od wykonania najważniejszych badań a są nimi min. USG jajników, badanie histopatologiczne jajników, badania hormonalne, oraz dokonanie oceny laparoskopowej.

 

Należy wziąć pod uwagę, że leczenie tej choroby jest objawowe i głównie powinno polegać na tym, aby przywrócić to, co jest najważniejsze dla kobiety, czyli płodność oraz wyleczyć wszelkie inne zaistniałe schorzenia . Dlatego też ważny jest wywiad jaki przeprowadza się z pacjentką po to, by ustalić dalsze działania.

 

Do leczenia wykorzystuje się wszelkie preparaty hormonalne, które są w stanie przywrócić normalne funkcjonowanie organizmu kobiety. W najcięższych przypadkach wykorzystuje się leczenie operacyjne, które ma dość dużą skuteczność. Na ogół jednak wykorzystuje się do leczenia mniej agresywne środki, takie jak wypalanie powstałych pęcherzyków metodą laparoskopową, która polega na wykonaniu kilku niewielkich nacięć i wprowadzeniu przez jamę brzuszną małych narządów oraz układów optycznych. Ta metoda jednak nie jest dość skuteczna i często są możliwe jej nawroty. Warto wspomnieć, iż kobiety, którym uda się zajść w ciążę powinny być pod stałą opieką lekarza przez cały czas jej trwania. Najczęściej podawanym przez lekarzy lekiem walczącym z niepłodnością u kobiet jest Cytrynian klomifenu, a gdy on nie przynosi skutek stosuje się Gonadropinę.

 

No Comments

Post a Comment