69064
post-template-default,single,single-post,postid-69064,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Transfuzja

Transfuzja

Nie wszystkie ubytki krwi wymagają transfuzji. W przypadku niewielkiej utraty krwi organizm uzupełnia jej braki, przez wzmożoną jej produkcje w szpiku kostnym. Jednak w przypadkach sporego ubytku krwi lub braku nie których składników konieczna jest transfuzja. Transfuzja przeprowadzana jest za pomocą preparatów pełnej krwi, (które zawierają wszystkie składniki krwi), lub koncentratów krwi (zawierają poszczególne składniki krwi). Do zabiegu transfuzji stosuje się także osocze krwi.

 

Stany i sytuacje, w których jest wykonywana transfuzja:

  1. zagrażające życiu, ostre, obfite krwotoki

      – wypadki

      – zabiegi operacyjne

      – krwawienie wewnęttrzne

  1. przewlekła utrata lub niedobory składników krwi

      – krwawiące wrzody

      – guzy żołądkowo-jelitowe

      – uszkodzenia szpiku kostnego

      – zaburzenie układu krzepnięcia

  1. wrodzone wady, niedobory składników krwi

      – choroby krwi

      – niedobory immunologiczne

Przed przeprowadzenie transfuzji przeprowadza się badanie grupy krwi oraz czynnika Rh, aby uniknąć niezgodności krwi między biorcą a dawcą.

W zależności od ilości i okoliczności utraty krwi, wieku poszkodowanego oraz wielu innych czynników zależy sposób w jaki przeprowadzi się transfuzję. Może ona być jako wlew dożylny (kroplówka) lub (rzadziej) w postaci jednorazowego zastrzyku dożylnego.

No Comments

Post a Comment