62485
post-template-default,single,single-post,postid-62485,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy

 

Rak szyjki macicy to jedno z najczęstszych zaburzeń nowotworowych wśród kobiet, które atakują ich narządy rozrodcze. W większości przypadków powstawania raka szyjki rolę odgrywają różne szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz choroby przenoszone drogą płciową. Przy narażeniu na wirusa HPV, kobiecy układ odpornościowy zazwyczaj radzi sobie z jego zniszczeniem. Ponadto nie wszystkie jego mutacje odpowiedzialne są za wywoływanie nowotworu. Istnieje szansa, że wirus przetrwa bytując w szyjce macicy nawet rok, zanim przekształci się w komórki nowotworowe.

Rak szyjki macicy najczęściej dotyka kobiety po 30 roku życia, dlatego tak ważna jest w tym czasie profilaktyka raka szyjki macicy. Regularne wykonywanie badań cytologicznych pomaga w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworu, jako, że dają one możliwość obserwacji szyjki oraz ewentualnych zachodzących w niej zmian komórkowych.

Nieprawidłowości w płynie cytologicznym rzadko powodują objawy raka szyjki macicy. Dopiero gdy zaczynają się one przekształcać w komórki nowotworowe mogą powodować symptomy obejmujące: krwawienie z pochwy poza cyklem menstruacyjnym albo niewytłumaczalne zmiany w cyklu, krwawienia podczas stosunków oraz wydostającą się z pochwy wydzielinę zabarwioną krwią.

W celach diagnostycznych wykonuje się badanie cytologiczne polegające na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Jeśli wynik testu wykazuje pozytywność, ginekolog może wykonać inne badania w celu wykrycia zmian przedrakowych lub komórek nowotworowych na szyjce macicy, np. poprzez pobranie próbki tkanki – endometrium, wyścielającej jamę macicy (biopsja). Rak szyjki macicy pojawia się też często jak rak jajnika. Rak macicy może mieć swoje złe następstwa, jednym z nich jest rzecz jasna bezpłodność. Dlatego też lepiej zapobiegać takim zjawiskom.

Prawidłowa profilaktyka raka szyjki macicy oraz diagnostyka pozwalają nam na uchronienie się przed rozwojem nowotworu oraz umożliwiają na pełne wyleczenie. Choć warto pamiętać, iż początkowe zmiany nowotworowe w raku szyjki macicy na ogół nie występują wyraźne symptomy, ale nie warto czekać do momentu wystąpienia niepokojących dolegliwości.

Profilaktyka jest to głównie wykonywanie badań ginekologicznych oraz cytologicznych. Okres pomiędzy częstymi badaniami ginekologicznymi, który jest dopuszczalny w badaniach masowych umożliwiających wykrywanie wczesnych stanów przedrakowych, jak również początkowych stadiów raka – wynosi 3 lata. Określono, że jest to czas w momencie, którym nie powinien rozwinąć się rak inwazyjny. Choć występują przypadki występowania raka przedinwazyjnego, ale są metody skutecznej z nim walki.

No Comments

Post a Comment