69249
post-template-default,single,single-post,postid-69249,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przerost prostaty

Internauci wypowiadają się o przeroście prostaty

 

Wielu mężczyzn w dzisiejszych czasach zmaga się z prostatą, dlatego często na forach internetowych można znaleźć dyskusję właśnie na temat- przerost prostaty.

 

Jak można przeczytać z informacji ogólnych, zamieszczonych przez forumowiczów prostata ma kształt zbliżony do kasztana. Otacza cewkę moczową przy ujściu do pęcherza moczowego, mieści się tu między kością łonową a odbytem. Do prawidłowego funkcjonowania prostata potrzebuje hormonu produkowanego przez jądra – testosteronu. Prostata produkuje płyn, składnik nasienia, który zawiera glukozę.

 

Forumowicz o nicku „doktorek w-wa” napisał, że przyczyny przerostu prostaty nie są w pełni poznane, związane są z procesem starzenia się organizmu oraz ze zwiększonym wytwarzaniem dihydrotestosteronu (hormon męski). Ponoć uważa się, że dihydrotestosteron pobudza przerost prostaty u mężczyzn. Powiększenie objętości prostaty spowodowane jest wzrostem liczby komórek gruczołowych oraz włókien mięśniowych w jej obrębie. Są to komórki prawidłowe, niemające charakteru nowotworowego złośliwego. Łagodny rozrost stercza nie jest więc nowotworem złośliwym. Gruczolak stercza rozrasta się w strefie bezpośrednio otaczającej cewkę moczową. Powiększając się wywiera ucisk na cewkę, zwęża jej światło i powoduje utrudnienie oddawania moczu.

 

Forumowicze byli ciekawi, jak wygląda diagnostyka przerostu prostaty. Dzięki wiedzy jednego z forumowiczów o nicku „Wezyr”, dowiadujemy się, że na postawienie diagnozy składa się wywiad lekarski (lekarz dokładnie wypyta o charakter dolegliwości), badanie fizykalne i badania dodatkowe. Badanie fizykalne obejmuje badanie prostaty przez odbyt (per rectum) – lekarz wprowadza palec w rękawiczce do odbytu, aby określić wielkość i stan gruczołu krokowego. Ponadto przeprowadza się specjalistyczne badania krwi: test na obecność markera PSA (Prostate Specific Antigen), biochemiczne wskaźniki wydolności nerek (stężenie mocznika i kreatyniny w surowicy krwi) oraz badanie ogólne moczu. Badania uzupełniające obejmują USG nerek i pęcherza, USG przy użyciu głowicy doodbytniczej, a także pomiar siły strumienia moczu, zwany niekiedy pomiarem przepływu cewkowego.

No Comments

Post a Comment