69248
post-template-default,single,single-post,postid-69248,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Prostata- leczenie

Prostata leczenie- informacje z forum

 

Wielu mężczyzn w dzisiejszych czasach zmaga się z prostatą, dlatego często na forach internetowych można znaleźć dyskusję właśnie na temat prostata- leczenie.

 

Jak napisał jeden z forumowiczów kryjący się pod nickiem „Ozyrys” leczenie jest potrzebne tylko wtedy, kiedy objawy są niepokojące albo zaistnieją poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu moczowego bądź płciowego. Natomiast jeżeli twoje objawy nie wymagają interwencji, lekarz może zadecydować, by czekać, obserwując rozwój sytuacji. Będziesz musiał się u niego pokazywać raz w roku, lub nawet częściej, aby można było zauważyć zmiany, które mogą być znaczące oraz, że nie powstają żadne inne schorzenia. Możesz żyć tak dalej, bez jakiegokolwiek leczenia. Nie jest też wykluczone, że twój stan się poprawi. Badania pokazują, że około jedna trzecia średnio zaawansowanych przypadków łagodnego przerostu prostaty ulega poprawie samoistnie. Jeżeli twój stan wymaga leczenia, masz wiele metod do wyboru. Są nimi najczęściej zabiegi chirurgiczne.

 

Forumowicz o nicku „ja to przeszedłem” opisał jeden z zabiegów jakim jest resekcja prostaty przez cewkę moczową, jak napisał, w łagodnym przeroście gruczołu krokowego jest to metoda z wyboru. Zabiegi te stosuje się u ponad 90% mężczyzn operowanych z powodu łagodnego przerostu. Resekcję przeprowadza się w szpitalu przy znieczuleniu ogólnym. Nie jest konieczne przecięcie powłoki ciała. Największą zaletą tej metody jest duże, bo aż osiemdziesięcio procentowe prawdopodobieństwo poprawy. Objawy mogą zaniknąć w miarę upływu czasu lub zaniknąć po operacji.

 

Po wpisie forumowicz „ja to przeszedłem” internauci opisali kolejne zabiegi, a mianowicie:

  • Nacięcie gruczołu krokowego przez cewkę
    Jest to zabieg podobny do resekcji, choć nieco bardziej ograniczony. Jest on szybszy, łatwiejszy i bardziej nowoczesny. Nacięcie prostaty wykonuje się, podobnie jak resekcję przy użyciu resektoskopu. Zamiast jednak usuwać część prostaty, nacina się ją. Gruczoł krokowy rozdziela się wtedy na dwie części, co zmniejsza ucisk na cewkę, przywracając jej normalną drożność. Jest to metoda wciąż nowa, nie ma zbyt wielu danych o jej skutkach ubocznych. Podobnie jak resekcji, nacinania nie zaleca się w znacznym powiększeniu prostaty.

  • Otwarta prostatektomia

    Czyli usunięcie gruczołu krokowego przez przecięcie powłok ciała, jest bardziej radykalną interwencją chirurgiczną. Można to przeprowadzić trzema metodami, wybór jednej z nich zależy od wielu czynników w tym: przerostu, wagi, i budowy ciała.

  • Termoterapia mikrofalowa

    Obejmuje dwa typy zabiegów, które różnią się drogą dostępu. Sondę mikrofalową można wprowadzić przez odbytnicę lub przez cewkę moczową, przy czym droga przez cewkę wydaje się lepsza.

  • Terapia laserowa

    Dawniej nie doceniano lasera w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Dziś nowoczesne lasery są coraz bardziej skuteczne.

  • Przezcewkowe rozszerzanie odcinka sterczowego cewki balonem, czyli plastyka cewki moczowej

    Metoda ta polega na przeprowadzeniu przez cewkę moczową cienkiego cewnika sięgającego okolicy gruczołu krokowego. Umieszczony na końcu cewnika balonik nadmuchuje się w zwężonym odcinku cewki do średnicy około 2,5cm, tak by powiększyć jej światło. Balonik pozostaje w tym stanie przez 10-15 minut. Chociaż zabieg ten nie jest, ściśle biorąc, interwencją chirurgiczną, wykonuje się go zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym. Plastyka cewki za pomocą balonika wymaga krótkiej hospitalizacji.

  • Endoprotezy cewki moczowej

    Metoda leczenia za pomocą wprowadzenia przez cewkę moczową do jej odcinka zwężonego przez powiększoną prostatę cienkiej metalowej rurki – stentu – zrodziła się w Europie. Stent jest samorozprężalny: odpycha tkankę prostaty i udrażnia od wewnątrz cewkę moczową. Jest to implant stały. Może być szczególnie przydatna u mężczyzn, których stan zdrowia lub wiek nie pozwala na zabiegi chirurgiczne.

No Comments

Post a Comment