57203
post-template-default,single,single-post,postid-57203,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Rodzaje profilaktyki

Rodzaje profilaktyki

 

Troska o swoje zdrowie powinna więc stać się nawykiem, dlatego warto zadbać, by profilaktyka była stosowana na wszystkich etapach rozwoju. Oczywiście istnieją tzw. grupy ryzyka, do których zalicza się kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz wszystkich tych, którzy w swojej rodzinie mają osoby chorujące np. na nowotwory i inne choroby, które często przekazywane są genetycznie.

Ważną rolę odgrywają również szczepienia, które spełniają funkcję ochronną organizmu.  Już od najmłodszych lat dzieci poddawane są szczepieniom obowiązkowym, które są bezpłatne (m.in. szczepionki przeciw różyczce, ospie, tężcowi, śwince, błonicy, krztuścowi) oraz dodatkowym. Szczepionki są jednak zalecane również dla osób starszych. Zaleca się szczepienia w okresie, na który przypada największe prawdopodobieństwo zapadnięcia na daną chorobę. I tak na przykład zaleca się szczepienia przeciw grypie przed okresem wiosennym i jesiennym, kiedy odnotowuje się największą zapadalność na chorobę. To samo tyczy się szczepionki przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Niektóre szczepionki przyjmuje się w kilku dawkach, rozłożonych w czasie. Warto więc dowiedzieć się, jak przebiega okres szczepień.

Oprócz tego powinniśmy sami zadbać o regularne wizyty u lekarza i przeprowadzanie profilaktycznych badań. Rzadko pamiętamy, że dentystę powinniśmy odwiedzać co pół roku.

Osoby palące (po 40. roku życia) powinny co rok poddać się badaniu rentgenowskiemu klatki piersiowej, celem wykluczenia zmian nowotworowych.

Zaleca się również pomiar ciśnienia tętniczego u osób powyżej 21. roku życia. Takie badanie pozwala wykryć zmiany miażdżycowe, które mogą skutkować zawałem albo udarem mózgu. Aby zdiagnozować te choroby, warto również przeprowadzić badanie poziomu cholesterolu.

Ludzie w podeszłym wieku powinni poddać się badaniu densytometrycznym kości, dzięki któremu można wykryć osteoporozę.

Badania prostaty – o to powinni zadbać wszyscy mężczyźni, którzy przekroczyli 50. rok życia. Natomiast obowiązkiem każdej kobiety powinno być poddawanie się badaniom cytologicznym, które pozwala zapobiec rozwojowi stanów nowotworowych.

Badaniom mammograficznym stosowanym również w profilaktyce nowotworowej, powinny z poddawać się kobiety po 50. roku życia (co rok). Warto nadmienić, że wymienione tutaj badania profilaktyczne dotyczą całej populacji, a nie ludzi ze wspomnianych wyżej grupy ryzyka.

Profilaktyka jest niezwykle opłacalna i nie chodzi tu tylko o kwestie finansowe – to przecież nasz organizm traci cenną energię na walkę z chorobą. Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to powinno stać się naszym hasłem przewodnim, którego wcielenie w życie może przynieść nam same korzyści.

 

 

No Comments

Post a Comment