57205
post-template-default,single,single-post,postid-57205,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Profilaktyka chorób nowotworowych

Profilaktyka chorób nowotworowych

Choroba nowotworowa dotyczy wielu odmian stopni złośliwości. Przy nowotworze złośliwym zachodzi niekontrolowany przebieg zmienionych morfologicznie oraz czynnościowo komórek, na początku pierwotnej zmiany, a następnie do naciekania otaczających tkanek, w końcu do przemieszczania się oraz rozmnażania zmienionych komórek w miejsca odległe (przerzuty).

Ten specyficzny tok choroby jest podstawą rozpoznania klinicznego oraz ma zastosowanie do wyznaczania poziomu zaawansowania rozwoju nowotworu. Komórki nowotworowe dość często zachowują niektóre cechy tkanek, z których się wytworzyły. Wraz z postępem choroby ma miejsce dalsza utrata cech morfologicznych oraz funkcjonalnych tkanki macierzystej. Jest wówczas mowa o stopniowym zróżnicowaniu nowotworu. Nowotwory łagodne nie są groźne dla naszego życia. Powolnie się rozwijają, nie powodują przerzutów i są łatwe do leczenia. Zagrożenie mogą powodować dopiero w przypadku, gdy rozwijają się w narządach szczególnie istotnych dla funkcjonowania organizmu.Przeciwdziałanie krok po kroku

Identyfikacja czynników rakotwórczych jest pierwszą fazą w przeciwdziałaniu nowotworom. Część z nich można z łatwością zdefiniować, natomiast niektóre rozpoznawane są przez specjalne instytucje, takie jak: instytuty medycyny pracy, stacje sanitarno – epidemiologiczne, przemysłową służbę zdrowia czy służby bhp.
Kolejną fazą przeciwdziałania nowotworom jest eliminowanie czynników rakotwórczych. Oczywiście nie wszystkie czynniki da się wykluczyć, ale należy usuwać przynajmniej te, które można.
Trzecia faza to wykrywanie oraz leczenie stanów przedrakowych. Główną rolę spełnia tu służba zdrowia, która nie tylko ma za zadanie identyfikować stany przedrakowe, ale również odpowiada za przeprowadzanie badań profilaktycznych i badań przesiewowych, które są wymagane w zakładach pracy.

 

Jak zapobiegać?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, co jest dla nasz szkodliwe i jeżeli jest to tylko możliwe – unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi. Na zanieczyszczenie środowiska niestety nie możemy nic poradzić, ale zły wpływ możemy ograniczyć rezygnując używek. I trzeba pamiętać o badaniach kontrolnych.

 

Profilaktyka chorób nowotworowych to przede wszystkim:

– zaprzestanie palenia
– spożywanie dietetycznych posiłków
– dbanie o higienę
– prowadzenie zdrowego stylu życia
– unikać towarzystwa osób palących
– nie spożywać mięs mocno wędzonych
– unikanie potraw przygotowywanych na bazie oleju wielokrotnie podgrzewanego
– ograniczenie spożycia alkoholu
– nie doprowadzanie do otyłości
– ograniczanie kąpieli słonecznych
– systematyczne zgłaszanie się na badania profilaktyczne

No Comments

Post a Comment