60412
post-template-default,single,single-post,postid-60412,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Rodzaje nowotworów

Nowotwory w najprostszy sposób można podzielić na łagodne i złośliwe. Pierwsze z nich charakteryzują się spokojnym wzrostem i możliwym do przewidzenia postępem choroby. Cechuje je także brak skłonności do przerzutów. Do tego rodzaju nowotworów należą m.in. nowotwory tkanki gruczołowej, tłuszczaki, mięśniaki, włókniaki, chrzęstniaki, oponiaki, nerwiaki, kostniaki i naczyniaki. Charakterystyczną cechą łagodnych postaci nowotworów jest ich wyraziste wyodrębnienie od tkanki macierzystej co ułatwia leczenie. Całkowitym przeciwieństwem są nowotwory złośliwe. Ich trudne do przewidzenia mutacje nie sposób je okiełznać, a często tworzą także ogniska przerzutowe. Nowotwory wywodzące się z tkanki nabłonkowej, występują najczęściej, potocznie są nazywane rakiem. Te, powstające w tkankach nienabłonkowych określa się mianem chłoniaków oraz mięsaków. Nazewnictwo chorób nowotworowych wywodzi się od narządów, które pierwsze zostały zaatakowane przez raka. I tak mamy np. raka płuc, żołądka, macicy, wątroby, jelita grubego, trzustki itp. Najbardziej złośliwe, to tzw. nowotwory anaplastyczne, które błyskawicznie się dzielą i rozprzestrzeniają. Odmiennym przypadkiem są nowotwory złośliwe miejscowo. Szybko się rozwijają, naciskają na tkanki i ostatecznie je niszczą, ku pocieszeniu, nie przerzucają się na inne organy. Do tego typu nowotworów można zaliczyć tzw. glejaki należące do grupy nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Ogniskiem zapalnym wszystkich nowotworów jest nabłonek, który tworzy gruczoły i wyściela kanały odprowadzające z nich wydzieliny. Nowotwory mogą mieć postać samotnego guza, którego często otacza nadająca mu kształt torebka, lub kilku guzów, które utworzyły się na skutek wczesnych przerzutów w różnych zakamarkach. Guzy w liczbie mnogiej najczęściej powstają w tkance łącznej, tłuszczowej i nerwowej. Mogą przybierać różnorodne formy. Kształty kuliste lub eliptyczne mają najczęściej włókniaki i nerwiaki, rzadziej tłuszczaki.
Nowotwory budzą powszechny lęk a ich zdiagnozowanie często jednoznacznie kojarzy się z wyrokiem śmierci. Nie sposób uniknąć jednak jakiejkolwiek poważnej choroby, kiedy unika się jak ognia badań kontrolnych czy odkłada na później wizytę u specjalisty. Faktem jest, iż coraz więc osób przegrywa walkę z rakiem ale prawdą jest również, że medycyna idzie na przód i już teraz pozwala zniwelować cierpienie chorego, a wykryty we wczesnej fazie nowotwór jest możliwy do pokonania.

Bielactwo (albinizm) w zasadzie nie jest chorobą, ale swego rodzaju defektem polegającym na braku pigmentu (barwnika) w oczach i często także w skórze oraz włosach. Tym brakującym barwnikiem jest melanina. Albinizm może ujawniać się u nas już od urodzenia (wrodzony) bądź może zacząć być widoczny znacznie później (nabyty). Wrodzony typbielactwa rozróżnia się jeszcze na uogólnione i częściowe. W schorzeniu tym determinującym czynnikiem jest dziedziczność.

 

No Comments

Post a Comment