69084
post-template-default,single,single-post,postid-69084,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Zazwyczaj stosuje się łącznie psychoterapię oraz leczenie farmakologiczne.

 

Leczenie farmakologiczne

Tak w leczeniu nerwic jak i napadów lęku podstawowym lekiem są środki przeciw lękowe i uspokajające. Najczęściej przepisuje się leki należące do grupy benzodiazepin. Leki te działają poprzez blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych, co prowadzi do zmniejszenia uczucia zdenerwowania lub niepokoju. Mogą jednak wywołać uczucie senności i znacznie potęgują działanie wypitego alkoholu. Niekiedy jednoczesne wypicie alkoholu i zażycie środków z tej grupy może spowodować zatrzymanie oddechu, a więc potencjalnie może stać się przyczyną śmierci. Mimo że leki uspokajające są skuteczne w leczeniu nerwicy oraz napadów leku, nie powinny być stosowane przez dłuższy czas (zazwyczaj nie dłużej niż 12 tygodni bez przerwy). Może to bowiem doprowadzić pacjenta do psychicznego uzależnienia od tego typu leków, a następstwie do ich nadużywania. Należy pamiętać, że osoby, które przyjmują leki uspokajające przez kilka miesięcy, powinny odstawiać je stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Niekiedy w leczeniu nerwic zamiast leków uspokajających podaje się leki, które nie powodują uzależnienia. Przykładem są beta-adrenolityki stosowanie zwykle w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. SA one skuteczne w leczeniu niektórych rodzajów nerwic, szczególnie tych z przeważającymi napadami lękowymi. Leki te zmniejszają uczucie lęku poprzez hamowanie działania noradrenaliny i adrenaliny, neuroprzekaźników wydzielanych w reakcji na stres.

Psychoterapia

Zwykle poza lekami uspokajającymi psychiatrzy zalecają chorym psychoterapię. Stosowane są różne rodzaje terapii, od długotrwałej psychoterapii indywidualnej po krótkotrwałą terapię poznawczą. Podczas tej ostatniej pomaga się pacjentom właściwie oceniać własną osobę i występujące leki. Przykładem może być osoba z lękiem napadowym, która uczy się, jak sobie radzić z niepokojącymi ją objawami. Innym podejściem terapeutycznym jest włączenie się w terapię grupową.

No Comments

Post a Comment