69241
post-template-default,single,single-post,postid-69241,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

OB krwi

Wpisy na forum o OB

 

Na forach internetowych, możemy znaleźć wiele rozmów na temat OB krwi. Forumowicze są ciekawi co to jest, jaka jest norma wyników, co oznacza podwyższone OB krwi i jakie są tego przyczyny.

Jak dowiadujemy się od internautów, OB krwi jest to pomiar szybkości opadania krwinek czerwonych w jednostce czasu.

 

Forumowicz o nicku „Młody” napisał, iż norma OB krwi wygląda następująco:

Kobiety:
poniżej 12 mm/godz.
Mężczyźni:
do 60 lat poniżej 8 mm/godz.
powyżej 60 lat poniżej 15 mm/godz.

 

Jak pisze internautka o nicki „intuicja” Wysokie OB pojawia się u osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób z anemią. Wartość OB może być wysoka również ze względu na stan zapalny w organizmie. Do chorób, którym towarzyszy wysokie OB należą: reumatyczne zapalenie stawów, gruźlica, zapalenie tętnicy skroniowej, chroniczne choroby nerek, szpiczak mnogi, różne choroby autoimmunizacyjne, oraz nowotwory.

 

Jeden z forumowiczów pozwolił sobie opisać najpoważniejsze z chorób, którym towarzyszy wysokie OB krwi. Wygląda to następująco:

  • Wysokie OB krwi = nowotwór kości

Bardzo wysoki wynik badania OB może wskazywać na nowotwór kości, który jest jednym z rzadszych typów raka. Jednakże mało prawdopodobnym jest, aby osoba, u której nie ma innych objawów oprócz wysokiego OB miała nowotwór kości.

 

  •  Wysokie OB krwi = szpiczak mnogi

Szpiczak mnogi jest typem nowotworu, który dotyka szpik kostny. Zaczyna się on w komórkach plazmatycznych, które są komórkami układu immunologicznego. Komórki nowotworowe gromadzą się w szpiku kostnym i niszczą tkankę kostną. Gdy komórki szpiczaka umiejscawiają się w kilku kościach, mamy do czynienia ze szpiczakiem mnogim. Nowotwór ten można zdiagnozować dzięki podstawowym badaniom krwi, między innymi badaniu OB.

 

  • Wysokie OB krwi = reumatyczne zapalenie stawów

Wysoki poziom sedymentacji erytrocytów może świadczyć o reumatycznym zapaleniu stawów. Jest to choroba autoagresyjna, która powoduje chroniczne zapalenie stawów. Choroby autoimmunizacyjne mają miejsce, gdy organizm atakowany jest przez własny układ immunologiczny. W przypadku reumatycznego zapalenia stawów chorzy przez długi czas mogą nie doświadczać żadnych objawów.

 

  • Wysokie OB krwi = zapalenie tętnicy skroniowej

Zapalenie tętnicy skroniowej jest chorobą charakteryzującą się zapaleniem ścian naczyń krwionośnych. Ze względu na obecność stanu zapalnego, poziom OB krwi jest podwyższony. Zapalenie tętnicy skroniowej najczęściej dotyka osoby powyżej 50 roku życia i jest wyjątkowo poważne, ponieważ może prowadzić do ślepoty lub udaru.

No Comments

Post a Comment