69240
post-template-default,single,single-post,postid-69240,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Krwinki czerwone

Krwinki czerwone-  informacje z forum

 

Na forach internetowych można znaleźć zagadnienie- krwinki czerwone. Forumowicze zastanawiają się, co to jest i do czego jest potrzebne. Dzięki wiedzy internautów dowiadujemy się, że krwinki czerwone (inaczej czerwone ciałka krwi lub erytrocyty) to „przenośniki” tlenu.

 

Jak napisała „Magda”, nazwa wzięła się stąd, że te krwinki mają czerwoną barwę, którą nadaje im zawarta w nich hemoglobina. Hemoglobina dzięki zawartemu w niej żelazu wiąże i oddaje tlen w odpowiednim momencie. To właśnie erytrocyty nadają krwi barwę czerwoną. Krew utlenowana (tętnicza) jest jasnoczerwona, po oddaniu tlenu kolor krwi zmienia się na ciemnoczerwony (krew żylna).

 

Forumowicz o nicku „Pablo” napisał, iż norma RBC u kobiet to 3,5-5,2 miliona erytrocytów w mm3 (milimetrze sześciennym), natomiast u mężczyzn 4,2-5,4 miliona erytrocytów w mm3 krwi. Wzrost liczby erytrocytów jest określany jako erytrocytoza, natomiast spadek to erytropenia. Zdaniem „Jagny”, wzrost RBC jest rzadko spotykany. Może być spowodowany odwodnieniem organizmu, nowotworowym rozrostem krwinek czerwonych, przyczyną bywa również długotrwałe niedotlenienie organizmu lub zwiększona produkcja hormonu pobudzającego wytwarzanie krwinek czerwonych we krwi (erytropoetyny). Częściej jednak zdarza się niedokrwistość i zbyt niski poziom RBC. Niedokrwistość (anemia) może być wywołana utratą krwi, niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego. Do niedokrwistości dochodzi też w przypadku oddziaływania różnorodnych czynników powodujących rozpad erytrocytów (niedokrwistość hemolityczna). Przyczyną niedokrwistości jest także niedobór żelaza lub inne przyczyny wtórne (choroby nerek, nowotwory, choroby przewlekłe).

No Comments

Post a Comment