69239
post-template-default,single,single-post,postid-69239,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Hemoglobina glikowana

Forumowicze o hemoglobinie glikowanej

 

Na forach internetowych można często spotkać się z dyskusjami na temat hemoglobiny glikowanej.

 

Jak możemy dowiedzieć się z informacji zamieszczonych przez forumowiczów hemoglobina glikowana jest produktem nieenzymatycznego przyłączenia cząsteczki glukozy do wolnych grup aminowych globiny. Spośród licznych frakcji hemoglobiny glikowanej zastosowanie w diagnostyce znajduje głównie oznaczanieHbA1c (A1c), powstającej przez przyłączenie cząsteczki glukozy do N-końcowej grupy aminowej łańcucha beta globiny. Błona komórkowa erytrocytów jest przepuszczalna dla glukozy, zatem ilość zawartej w nich GHB odzwierciedla stężenie glukozy we krwi w ciągu poprzednich 120 dni (prawidłowy okres życia krwinek czerwonych).

Hemoglobina glikowana jest retrospektywnym wskaźnikiem glikemii oraz czynnikiem ryzyka rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.

Zdaniem „anny z poznania” oznaczenia HbA1c u chorych na cukrzycę powinno się wykonywać rutynowo co trzy miesiące. U pacjentów ze stabilnym przebiegiem choroby i dobrym wyrównaniem metabolicznym oznaczenia można wykonywać co pół roku.

Forumowiczów zastanawia również, jakie są przyczyny zmienności poziomu glikemii u cukrzyków?
Jak napisał „darek z pomorza”, głównymi przyczynami zmienności glikemii u chorych na cukrzycę jest wpływ posiłków różnej wielkości i jakości, zmiennej aktywności fizycznej, różnorodności leków i indywidualnej reakcji na nie, aktualny stan zdrowia, itp.

Kolejnym zadanym pytaniem było, to jak można zatem ustalić poprawność leczenia cukrzycy w dłuższych okresach czasu?

Na to pytanie forumowicz o nicku „minister” odpowiedział, iż można stosować seryjne, częste pomiary stężenia glukozy we krwi, tzw. dobowe profile glikemii. Umożliwiają one ocenę wyrównania cukrzycy w dłuższych przedziałach czasowych, ale są uciążliwe dla chorego i w związku z tym rzadko stosowane.

No Comments

Post a Comment