57548
post-template-default,single,single-post,postid-57548,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Grypa – objawy

Oznaki grypy są reakcją obronną – organizm został zaatakowany i podejmuje właściwe działania. Im bardziej nasilają się symptomy, tym większą organizm toczy walkę i tym bardziej stara się pozbyć „intruza”. Jeżeli więc mamy zatkany lub „cieknący” nos, kichamy i kaszlemy, to znaczy, że usiłuje pozbyć się nagromadzonego śluzu wyprodukowanego podczas ataku zarazków na błonę śluzową nosa. Uczucie zimna świadczy o zwężonych naczyniach krwionośnych skóry –  ciało emituje mniej ciepła, dlatego marzną nam ręce i nogi. Kiedy pojawiają się dreszcze to zapowiedź, że organizm zwiększa produkcję ciepła. Po ustąpieniu dreszczy najczęściej pojawia się wysoka temperatura. Gorączka ma działanie lecznicze, bo wtedy wolniej mnożą się wirusy. Kiedy człowiek się poci, pozbywa się nadmiaru ciepła wyprodukowanego do zwalczenia infekcji. Pocenie się uniemożliwia dalszy wzrost gorączki. Z ciała człowieka uwalniane są toksyny powstałe wskutek zniszczenia zarazków oraz zbędne produkty przemiany materii.

Grypa uniemożliwia normalne funkcjonowanie, chory jest osłabiony, lepiej wtedy pozostawać w łóżku. Praca zawodowa raczej nie wchodzi w rachubę. Lepiej nie rozprzestrzeniać zarazków i wirusów, chociaż zarażamy już kilka dni wcześniej (2-6 dni) niż nastąpią pierwsze objawy grypy lub przeziębienia, także w trakcie ostrych objawów do kilku dni po ich ustąpieniu (3-5 dni). Należy zwrócić się do lekarza, który dokona diagnozy oraz zaleci odpowiednie środki łagodzące. Osobom pracującym zawodowo przysługuje na czas choroby zwolnienie z pracy.

Infekcja trwa około tygodnia, pod warunkiem, że jest leczona i nie pojawiają się powikłania. Po tym czasie symptomy powinny zniknąć, ale zdarza się, że kaszel utrzymuje się dłużej (nieraz do około tygodnia).

 

No Comments

Post a Comment