64359
post-template-default,single,single-post,postid-64359,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Glistnica

Glistnica

Glistnica jest chorobą pasożytniczą, powstającą na skutek osiedlenia się w organizmie glisty ludzkiej. Pasożyt ten jest nicieniem o największych rozmiarach, bytujący w jelicie cienkim człowieka, sięgający 20 – 40 cm długości. W warunkach, gdy glista gwałtownie namnaża się w jelicie cienkim, szkodnik dostaje się do żołądka. Glista wydostaje się na zewnątrz podczas wymiotów. Również istnieją przypadki przejścia glisty do dróg oddechowych.

%modul%

Główna rolą samica glisty jest produkcja jaj. Potrafi w ciągu doby utworzyć blisko 200 tyś. jaj, co w przeliczeniu na całe jej życie daje ok. 72 milionów jaj. Długość życia tegoż pasożyta to 6 – 12 miesięcy. Jaja składane przez glistę są wydalane na zewnątrz wraz z kałem. Gy trafią do gleby w sprzyjających warunkach właściwej temperatury, wilgotności oraz dostępu tlenu, przeradzają się w inwazyjna postać larwalną.

Jaja w takiej postaci czyhają na odpowiedni moment uaktywnienia. Z ziemi dostają się do układu pokarmowego, spożyte wraz z zarażonym pokarmem. Zwykle są to nie dokładnie umyte warzywa. Gdy jaja zostaną połknięte, porzucają otoczkę ochronną. Dostając się do układu krwionośnego i chłonnego, wraz z krwią podążają do wątroby. Następnie wędrują po kolei do serca, płuc, oskrzeli, a poprzez tchawicę do jamy ustnej. Stąd przez przełyk i żołądek, dostają się wtórnie do jelita cienkiego. Okres wędrówki pasożyta trwa ok 10 dni. Larwa koczując w jelicie cienkim żywiciela, dorasta do postaci dojrzałej, w przeciągu 2-3 miesięcy.

Każdy, poszczególny etap choroby, charakteryzuje się swoistymi objawami. Wędrówka larw przez wątrobę sporadycznie wywołuje jakiekolwiek kliniczne symptomy. Występowanie ich w płucach, doprowadza do powstawania kaszlu, kurczowych stanów oskrzeli, oraz gorączki. Inwazja jelita cienkiego charakteryzuje się mdłościami, częstymi bólami brzucha, brakiem apetytu czy łaknienia, problemami ze snem, oraz nadmiernym pobudzeniem ruchowym.

Długo utrwalająca się robaczyca, doprowadza do niedożywienia oraz zahamowania fizycznego rozwoju. Pasożyty wydzielają substancje o działaniu alergicznym. Na zewnątrz może to przejawiać się w postaci zmian skórnych, zapalenia spojówek i obrzęku powiek, nieżytem nosa, spastycznych stanów oskrzeli itp. Zmiany te obserwuje się także u osób mających kontakt z zarażoną osobą lub stykających się z jakimikolwiek postaciami glisty ludzkiej, np. w laboratoriach. Najbardziej niebezpieczne są powikłania glistnicy. Odruchy wymiotne mogą spowodować przesuwanie się pasożytów w górę przewodu pokarmowego. Takie zjawisko doprowadza do niedrożności górnych dróg oddechowych. Często glisty wnikają do dróg żółciowych trzustki czy wyrostka robaczkowego, powodując niedrożność dróg żółciowych, przewodów trzustkowych a nawet niedrożności przewodu pokarmowego.

No Comments

Post a Comment